Öğretmen Diyarı

Öğretmene Para Yerine Puan Veren Siyasi, Seçimde Oy Yerine Dua(?) Alır!

Dershanede ne yapılıyorsa bizim öğretmenler, bizim okullarda yapar” diyenlere ÜÇ  KURUŞA BEŞ KÖFTE mantığıyla bir şey elde edilmeyeceğini anlatmış, önerilerimizi Ekim  2014 döneminde sunmuştuk (ekte).

Sayın Bakan Nabi AVCI; 5 Kasım 2014 ‘de 100 bine yakın öğretmenin 2,5 Milyon öğrenciye  saati 9 Lira 45 Kuruş gibi bir ücretle fedakarca hizmet verdiğini, bu ücretin hiç olmazsa 2  katına çıkarılması gerektiğini söylemiş, Maliye Bakanlığındaki taleplerini müjdelemiştir. Bu  ücret ayarlaması sendikamız talebiyle de uyumlu olup eğitim camiasında yapıcı bir adım  olarak sevinçle karşılanmıştır.

İlk müjdenin ardından Takviye kurs ücretlerinin 18 TL'ye çıkarıldığı ve kurslarda görevli  yöneticilere 6 saat ek ders ücreti ödeneceği haberleri basında geniş yer bulmuştu. Başbakan  Ahmet DAVUTOĞLU da 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Nabi  AVCI ve beraberindeki 81 ilden gelen öğretmenlere Başbakanlık Yeni Bina'da hitap ederken  müjdeyi teyit edilmişti.

DAVUTOĞLU'nun açıklamalarının ardından bir takım yazılı ve görsel  basın organlarına bu durum “Öğretmenlere 1400 TL Ek Gelir” , “Öğretmenlere Büyük Müjde”,  “Öğretmenlerin Ücreti İki katına Çıktı!” şeklinde yansımıştı.

http://www.akhaber.com/ak-parti/haber-6962332/ 18 Aralıkta TV ekranlarında bu ücret zammını yineleyen AVCI, “zam yetmez, hizmet puanı  da vereceğiz” şeklinde müjde cilalamıştı, eskisi kadar coşkulu olmasa da yine alkışlamıştık. Her öğretmen kurs veriyor, her öğretmen ek ders alıyor, ek derslerin tamamı zamlandı  sanılırken aylar geçti.

Öğretmenleri %100 ZAM aldı sanan esnafın, ev sahiplerinin gazabına  bile uğradık, ne bir kuruş, zam ne de bir iyileştirme yaşanmadı. Nisan 2015 e gelindiğinde Nabi AVCI moda tabirle durum güncelleyerek  kelimesine  kelimesine "Bunu yapamıyoruz ama bu kurslara katılan öğretmenlerimizin, hizmet  puanlarına, paramız yoksa da onları taltif edecek ve kendi branşlarındaki  öğretmenlerle yarıştıkları her ortamda onlar bir puan, bir iki adım önde gidecekler"  dedi. Şimdi soruyoruz;  dershaneleri BİZE güvenip mi kapatmıştınız? Alt yapısı, dokümanı, servisi,  hizmetlisi olmayan soğuk okullarda üstelik hafta sonu saati 9 Liraya siz ders vermek ister  misiniz?

ÖĞRETMENE %100 zam yaptık diye bakan, başbakan demeden REKLAM  yaparken vereceğiniz zam zaten 9 Liraydı, 9999 kere basında yer almış, onun da üzerinden  5 ay geçmiş, bu neyin kıvırmasıdır böyle? “Zam veremedik, puan verelim, alın saklayın bir  gün işinize yarar” dediğiniz öğretmeni affedersiniz ama SALAK MI sandınız?

Tayin derdi  olmayan, emekliliğe yaklaşmış tecrübeli öğretmen puanıyla ne yapsın, bağış mı yapacak? Devlet söz verdiyse sözünü tutar, MÜJDELEDİYSE hemen yerine getirir. Vermediğiniz  zammın bedelini elektrik, su, ısınma, kira, gıda, enflasyon için fersah fersah size ödedik,  yalnız aldatılmadık, sayenizde ZAM ŞAMPİYONU sayılıp alacaklılarımız tarafından mağdur  da edildik.

Seçime çeyrek kala ailelerimizle birlikte 4000.000 yakın seçmen ettiğimizi de görmezden  geldiniz ya, helal olsun. Bize hakkımız olan ücreti vermek yerine PUAN verecek olan  siyasiler, 7 Haziran’da oy yerine (hayır?!) dua almayı da göze almış demektir. Pazarınız hayır  olsun…

Cansel GÜVEN

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkan

 

 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol