Öğretmen Diyarı

Öğretmen taşeron işçisi gibi olacak iddiası!

Ey Öğretmen bilmem farkındamısın Taşeron İşçilerden bir farkın kalmayacak. Silkin kendine gel ...

Yeni personel rejiminin ilk sunumu Haziran ayında yapılacak ... Personel rejimi ile birlikte bundan bir kaç yıl önce oy almak uğruna genç öğretmenlerin rotasyonları iptal edilmiş , rotasyon nedeni ile daha önce doğu görevini bir an önce bitirmek isteyen bir çok öğretmen yapılan uygulamanın haksızlığı nedeni ile doğuda mahsur kalmış o coğrafyadan bir türlü ayrılamamışlardır. Hala o dönemin sancıları çekilmektedir. Yapılan yanlış tercihler bu gün öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerini bile etkiler hale gelmiştir.

Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda ve günümüzde dillendirilen personel rejimine baktığımızda aslında bu personel rejimin yıllardır planlandığını söyleyebiliriz. Plan hazır artık uygulama safhasında ... Haziran ayında yapılacak sunum ve kısa bir süre sonra yapılacak başkanlık seçimleri ile birlikte , yeni personel rejiminin önünde engel olabilecek hiç bir güç kalmayacak ...

Personel Rejiminde Neler Var ?
Yeni personel rejiminde öğretmen , mühendis ,doktor , hemşire gibi meslek sahiplerinin taşeron olarak çalıştırılabilmesi var. Yine yeni personel rejiminde memur olma kavramı ortadan kaldırılıyor. Devletin Memuru değil taşeronun işçisi haline gelinecek .

Taşeronlaşmaya karşı olduğunu söyleyerek iktidara gelenler taşeronlaşmanın önünü açtılar . Sonra da suçu memur sendikalarına attılar. Sayın Başbakanımızın bir açıklaması var . Taşeronu sendikalar istiyor diye ...Acaba hangi sendikalar ? Hiç merak ettiniz mi ? İşte Akp'nin uyguladığı taşeronlaştırma politikaları ile birebir örtüşen açıklamalarıyla Memur-Sen üye sayısında olduğu gibi ! bunda da ilk sırada ...

Memur Sen ilk yıllarında yani henüz kurulduğu yıllarda Memur Sen başkanının kan donduran sözleri ortaya çıktı.
ogretmenleriz.com

İşte O Sözler :

“Devlet memurluğu güvencesi kaldırılmalıdır.” Bu sözler AKP Hükümetinin son zamanlarda uygulamaya koyduğu bir çok uygulamadaki temel politikayı hatırlatıyor; “Memurluk güvencesi kaldırılmalı.”


Memur Sen eski genel başkanı Ahmet Aksu, “Ufuk Dergisi”ndeki yazısında “ülke şartları göz önüne alınmalı, devlet memurluğu güvencesi kaldırılmalı” diyor.

Bugün sendikaların en temel mücadelesi güvencesiz çalışma olmuşken, Memur Sen başkanının ortaya çıkan bu sözleri “bu nasıl sendikacılık?” sorusunu akıllara getiriyor.
Memur Sen başkanlığı yapan birinin, AKP Hükümetinin temel memur politikasını oluşturan bu cümleyi sarfetmiş olması bir çok çalışanı şaşırtırken, çalışanlar “bu sendika kimin tarafında?” diye sormadan edemiyor.

Temel görevi çalışanların güvenceli çalışma şartlarına sahip olmasını sağlamak olmasına rağmen tam tersi yönde ifadeler kullanan Memur Sen eski başkanı Ahmet Aksu, açıklamalarının arkasında olduğunu belirtiyor.

İşte o günden bu güne pek çok şey değişti. O zamanlar tek yumruk olmayı başarabilen sendikalar şimdilerde birbirine çamur atmakla , akil olmakla , kürtçe eğitim politikalarını savunmakla meşgül ...

Çalışanların insanca ve onurlu bir şekilde yaşamından bahseden yok ...

Gün gelir devran döner .

İŞTE O SÖZLER


www.Öğretmenleriz.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol