Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN ROTASYONUNA EVET...ANCAK SINIF ÖĞRETMENLERİNE ROTASYON KADEMELİ OLMALIDIR
KAMUDANHABER.COM - ÖZEL HABER

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen atama ve yerdeğiştirme yönetmeliğini yayınladı...


Milli Eğitim Bakanlığının 8 yıl aynı kurumda görev yapan öğretmenlere il içerisinde yapmayı düşündüğü rotasyon uygulamasını öğretmenlerde destekliyor.

Kamudanhaber.com sitemizde daha önce öğretmenlere rotasyon konusunu , öğretmenlerimizin görüşüne sunduk. 

Öğretmen rotasyonu ile ilgili anketimize katılan öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu rotasyona evet dedi...


ÖĞRETMENLERE ROTASYON OLMALI MI ? ANKETİMİZİN SONUCU...

ÖĞRETMENLERE İL İÇİ ROTASYON OLMALI MI ?
EVET
 
31722 Oy
HAYIR
 
16040 Oy
FİKRİM YOK
 
533 Oy
Toplam Oy: 48295


Öğretmenlerimize rotasyon uygulaması yapılırken , sınıf öğretmenlerine rotasyon uygulaması eğitim - öğretimin bütünlüğü açısından kademeli olarak yapılmalıdır.

Şöyleki ; Aynı okulda 8 yılını dolduran ve 2-3 ve 4. sınıfı okutacak öğretmenlerimize aynı yıl içerisinde rotasyon uygulaması yapmaktansa , kademeli olarak öğretmenlerimiz çocukları ilkokuldan mezun ettikten sonra yapılmalıdır. 

Sınıf öğretmenliği alanında rotasyon uygulaması, öğretmenlerin öğrencilerini ilkokuldan mezun ettikten sonra kademeli olarak yapılmalıdır. 

HANGİ ÖĞRETMENLER ROTASYONA UĞRAYACAK...


Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi
MADDE 35- (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilir. Aynıeğitim kurumunda toplam sekiz yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine bu sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde aynı ilde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmetpuanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynıeğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına resen yapılır.
(2) Aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıllık görev süresini ders yılının dışında tamamlayan öğretmenlerin atamaları, sekiz yıllık görev süresini doldurdukları tarihi takip eden ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.
(3) Kadrolarının bulunduğu il içindeki eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.
(4) Sekiz yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere, yıllık izin, hastalık izni, aylıksız izin, vekalet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dahil edilir.
(5) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı sekiz yıllık görev süresinin hesabında dikkate alınır.
(6) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere, alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda sekiz yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı öğrencilerle devam etmeleri şartıyla 4'üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.
(7) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 25 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.
(8) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.www.kamudanhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol