Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN OLMAYINCA OKULLARIN HALİ...

25 Temmuz 2014 günü itibariyle, öğretmen adaylarının heyecan ve merakla bekledikleri ÖABT sonuçları, bayram arefesinde açıklandı. Bundan sonraki süreç, sonu Eylül’e kadar uzanacak bir dönemi içine almaktadır. İlk etapta, öğretmen adayları, alanlarında kaçıncı sırada yer aldıklarını öğrenecekler, sonraki aşamada alan bazında alanlara ayrılan atama kontenjanları ilan edilecek ve 25-29 Ağustos 2014 tarihleri arasında, öğretmen alımı ile ilgili adayların tercih başvuruları alınacak. 2014 yılı yaz ilk atama döneminde, 1-3 Eylül 2014 tarihleri arasındaki bir günde, adayların tercihleri doğrultusunda, ÖABT’ye girenler için KPSSP121 puanı, yalnızca KPSS’ye girenler içinse KPSS-10 puanı esas alınarak, 40 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek.  
Öğretmen alımı ile ilgili ilk atama dönemi başlamadan evvel öğretmen adaylarının, 40 bin öğretmen atama kontenjanını yeterli bulmadıklarına dair serzenişlerini, hem sosyal paylaşım sitelerinde hem de değişik platformlarda görmekteyiz. Malumunuzdur ki, 40 bin öğretmen alımının üzerine ilave edilmek üzere, 24 Temmuz 2014 günü meclis genel kurulunda torba yasa görüşmeleri sürerken, CHP 100 bin öğretmen ilave edilmesine dair bir soru önergesi teklifinde bulunmuştur. Bu teklif, öğretmen adaylarını heyecanlandırmış, hatta birazcık ümitlendirmiş ve heveslendirmiştir. Bilinmelidir ki, öğretmen adayları yıllanmış şarap olsalar da, hala çıkmayan candan ümit hissiyatla düşüncesinin verdiği hissiyatla hareket etmektedirler. Hatta ŞAİRİN DEDİĞİ GİBİ:

‘Umut fakirin ekmeği

Ye Mehmet Ye

Ye Mehmet Ye...’ diye bir nakaratı, atama kontenjanın artırılması ile ilgili hafif bir kıpırtıda bile tekrarlayabilmektedirler. Ben, onlara MUHAFAZAKAR POLYANNA ismini taktım.

Ama MUHAFAZAKÂR POLYANNA öğretmen adaylarının, kendi aralarında birbirlerini heyecanlandıran yazılı paylaşımlarla kurdukları heves kursaklarında kalmıştır. Zira CHP’nin söz konusu soru önergesi, AKP vekillerinin otomatiğe bağlı kalmış ellerinin arasından uçup gitmiştir. Meydanlarda şu sıralar, sık tekrarlanan bir nakarat, öğretmen adaylarının kendileri için ‘BİÇİLMEZ KAFTAN’ yorumu yapmasına ve heyecan telakki etmesine yol açmıştır. Nedir bu meydan nakaratı?

Yeni TÜRKİYE uçacak... Bu nakaratı meydanlarda mütemadiyen yineleyen kim? Sayın Başbakan... Hal böyle iken, YENİ TÜRKİYE’yi uçuracak neferler olarak, BİZLER ÖĞRETMENLERİ gördük ve düşündük her zaman... Başbakanımız acaba kimleri düşündü? AKP sıraları kimleri düşündü de, bu 100 bin öğretmen ataması ile ilgili önergeye REST çekti? Bu sorular, önergeye verilen otomatiğe bağlı RED elleri ile cevabını bulmuştur aslında. Böylelikle, söyleyebiliriz ki, öğretmen adaylarının aralarında kurduğu HEVES çatısını, 100 BİN ilave öğretmen alımına dair verilen önergeye ret ellerini kaldırarak uçuran eller, YENİ TÜRKİYE’nin kurulması için ÖĞRETMENİ ve buna bağlı olarak EĞİTİMİ 1.sıraya almamışlardır. Bunu apaçık bir şekilde görmekteyiz ve bu SU GÖTÜRMEZ BİR GERÇEKTİR.

BİLİNMELİDİR Kİ;

YENİ TÜRKİYE, öğretmenlerin ellerinde uçar,

Milletvekillerinin 100 bin ilave öğretmen alımı ile ilgili önergeye RED kaldıran ellerinin arasından, Doğu ve G.doğu başta olmak üzere binlerce okulun öğretmeni uçup gitmiştir,

Öğretmen yolu gözleyen binlerce öğrenci de okul sıralarına oturmadan ya kocaya ya dağa ya da sokaklara ailelerinin ellerinden uçup gideceklerdir, bu kuvvetle muhtemeldir,

Unutulmamalıdır ki, öğretmeni olmayan okullar bir müddet sonra uçuk olur, bu uçuklar öğretmen yolu gözleyip sonra öğretmenin gelmeyeceğine kanaat getiren çocukların, UÇUK KAÇIK olarak buraları mesken tuttukları yerlere dönüşür, tepeden bu dönüşümler belki görülmeyebilir; zira RESEN hasıl olan gayrı resmi dönüşümlerdir bunlar...

Şimdi soruyorum AKP’li vekillere, 100 bin ilave öğretmen alımı ile ilgili önerge, ÇOK MU UÇUK GELDİ SİZLERE? OTOMATİK ELLERİNİZİ KALDIRMADAN EVVEL, ÜLKEDEKİ OKULLARIN ÖĞRETMEN İHTİYAÇLARINI TESPİT İÇİN BAŞLARINIZA KALDIRSANIZ, VERDİĞİNİZ RED ELLERİ YÜZÜNÜZDE VE VİCDANINIZDA ACI BİR ŞEKİLDE TEZAHÜR EDECEKTİR DİYE TAHMİN EDİYORUM... MÜKERRER OLARAK SORUYORUM, ÖĞRETMENSİZ OKULLARIN DURUMLARI SİZCE DAHA UÇUK DEĞİL Mİ? ÖĞRETMENSİZ OKULLARIN BULUNDUĞU YERLERDEKİ ÇOCUKLARIN UÇUK KAÇIK OLUŞU HİÇ Mİ DÜŞÜNDÜRMEZ SİZLERİ?

Üzülerek belirtmeliyim ki;

Sizin otomatiğe bağlı elleriniz yüzünden öğretmen adaylarının dudaklarından UÇUK çıktı...

Öğrencilerin dudakları arasından ise UÇUK sözler...

Ve soruyor tüm öğretmen adayları haykırırcasına, REDDİ VEKİL HAKKIM VAR MI? diye... Eğitimin en önemli ihtiyacı olan öğretmene, ret eli kaldırarak vize vermeyen bir vekili reddetme hakkı yok mu muhatap öğretmen adaylarının? Bence olmalı, zira bu kadar otomatiğe bağlılık, vekillerin birçok konu ile ilgili aidiyetini koparmış durumda, ne yazık ki görülüyor ki vekil elleri bir işaret komutu ile manipüle edilir olmuş...

Yahya ASLAN

 

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim