Öğretmen Diyarı

Öğretmen, milli eğitim müdürü kavgasına soruşturma

Kozan'da, hafta sonu yapılan ehliyet direksiyon sınavı öncesi bir okulda toplanan ve okulda görevli öğretmen Yücel Yüce ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Sönmez arasında iddiaya göre tartışma çıktı. Bu tartışma sonrası görevli öğretmen Yücel Yüce, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sönmez'i kendisine hakaret ettiği ve darp etmeye çalıştığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulundu.

Türk Eğitim Sen Adana 2 Nolu Şube Başkanı Kamil Köse, Kozan Temsilcisi Mürsel Yazıcı ve yönetim kurulu üyeleri ellerinde dilekçeler ile Kozan Adliyesi'ne gelerek suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde açıklama yapan Kamil Köse, şunları söyledi: "Kozan ilçe milli eğitim müdürü yönetim kurulu üyemize haksız ve hukuksuz yere hakarette bulunmuştur. Bir toplantı esnasında 'terbiyesiz adam, terbiyesizlik etme' gibi hakaret edici sözler ile arkadaşımızı rencide etmiştir. Bu hukuk ve insanlıkta yeri olmayan bir davranıştır. Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürünü bu ifadelerinden dolayı kınıyorum. Dolayısıyla bu ifademizi cumhuriyetimizin savcılarına ve bağımsız yargıya suç duyurusunda bulunuyoruz. Çünkü burada bir haksız ve adaletsiz şekilde görevi kötüye kullanma vardır. Bu anlamda yönetim kurulu üyemiz, basın ve dış ilişkiler sekreterimiz Yücel Yüce'ye yaptığı bu hakaretin karşılığını adalette yerini bulacaktır."

Yapılan açıklamanın ardından sendika üyeleri adliye önünde ilçe milli eğitim müdürlüğü binasına dönerek, "Müdür şaşırma sabrımızı taşırma" şeklinde slogan attı. Açıklama sonrası sendika üyeleri dilekçelerini cumhuriyet savcılığına vermek üzere adliye binasına girdi.

ASLI OLMAYAN İFADELER

Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Sönmez de iddialar ile ilgili şunları söyledi: "Hafta sonu bir okulda direksiyon ehliyet sınavı öncesi görevli eğitimci arkadaşlarla görev bölümü yapmak üzere toplanmıştık. Toplantı sırasında, 'Arkadaşlar sınavda adaletli davranın. İnsanlar buraya ehliyet almaya geldi. Bu konuda daha duyarlı ve dikkatli olalım ve hak eden kimse ehliyetini alsın' dedim. Bu sırada Türk Eğitim Sendikasına kayıtlı Yücel Yüce adlı bir meslektaşım bana; 'Sayın müdür siz adaletli davranıyor musunuz? Türkiye'de adalet var mı ki? Kozan'da adalet olsun' şeklinde ifadeler kullandı, geçen haftalarda gerçekleşen müdür atamaları ile ilgili göndermede bulundu. Bu ifadeler üzerine meslektaşımıza, bu konunun yerinin burası olmadığını söyledim ancak bu meslektaşımız konuşmalarını uzatıp sesini yükselterek ısrar ile ülkede adalet olmadığını ve Kozan'da da eğitim noktasında adaletli davranılmadığı şeklinde ifadeler kullandı. Bunun üzerine bu arkadaş hakkında şube müdürümüze talimat vererek soruşturma açılmasını istedim. O sırada bazı öğretmenler ayağa kalktı. Ben 'Ne oluyor sanki kavga mı var da ayağa kalkıyorsunuz?' dedim ve 'Arkadaşlar toplantı burada sona ermiştir herkes görevinin başına' diyerek okuldan ayrıldım. Ne olduysa bu arkadaşımız sendika başkanlarını yanına alarak Cumhuriyet Savcılığımıza hakkımda aslı ve astarı olmayan ifadeler kullanarak şikayette bulunmuş."

Olayla ilgili soruşturma açıldığı ve müfettiş istendiği öğrenildi.

\"İhlas

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol