Öğretmen Diyarı

Öğretmen maaşlarının az olması sorunu

Bütün mesleklerin içinde en önemli meslek olan öğretmenlik mesleğinin birçok sorunundan biride (belki en önemlisi diyebiliriz) maaşlarının az olması sorunudur. Her yıl tartışmalara yol açan öğretmenlerin maaşına zam yapılması da cabasıdır. Çok az miktarlarda yapılan zamlar öğretmenlerimizi çok da fazla memnun etmemektedir. Peki en çok maaş konusu bu denli konuşulan ve tartışılan öğretmenlerimizin maaşlarını neden az bulduğuna bir bakalım.

Öncelikle her öğretmende değil fakat özellikle doğu bölgemizde yaşayan öğretmenlerimiz oldukça zor şartlarda yaşmaktadır. Harcadıkları emek ve başarı daha fazla olmaktadır. Çünkü bir sınıfta farklı sınıf dereceleri olan çocuklar olmakta ve onlara ders anlatmak zor. Bunun yanında çoğu çocuk Kürtçe konuştuğu için öncelikle Türkçe’nin öğretilmesi de cabası oluyor.

 

Özellikle de evli olanlar için durum daha zor olmaktadır. Çünkü ataması olan her öğretmen o ilde ev alma durumları olmadığından dolayı ancak kira ile idare etmek durumundalar.  Bundan dolayı şanslı olan öğretmenler olduğu gibi ev kiraları tavan yapmış illerde bulunmaktadır. Min. ev kirası için ayrılan bütçe 350 TL olmaktadır. En düşük maaş olan öğretmenin aşağı yukarı 1650 TL civarında aylık harcayacağı para eline geçmektedir. Belki bekar olan öğretmenler için bu para yeterli gibi görünse de evli olan ve çocuk sahibi öğretmenlerin geçinmesi zor olmaktadır. Çünkü çocukların servis, okul ve kitap ücretleri derken öğretmenlerin elinde kalan maaş miktarı azalmaktadır. Geçinme sıkıntısı içinde boğuşan öğretmende ya ek iş yapmaya yöneliyor ya da bunalım ve stres giriyor. Bu şekilde hayatı olan bir öğretmenden sağlıklı bir meslek icra etmesi beklenemeyecektir.

 

En çok tuhaf olan da bunca zahmetle mesleğe gelen öğretmenlerin, çaba sarf etmeden milyon dolarlar içinde yüzen kişiler kadar değersiz oluşudur. O kadar emek, stres, sıkıntı ve maaş azlığı… Oysa ülkemizde meşhur olarak daha fazla paranın kapısı size açılıyor. Adaletsizliğin özellikle öğretmenlerden tarafa olması demek ülkede birçok sorunun başı olması demektir.

Hakan DOĞER

Kaynak: memurlar7.net


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim