Öğretmen Diyarı

Öğretmen Kontenjan Dağılımları Adaletli Olmalı!

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı her yıl Ağustos ayında öğretmen atamaları gerçekleştirmektedir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 40 Bin gibi komik bir atama ile atama bekleyen öğretmenlerle adeta alay edildi. 250 Bin öğretmen atama beklerken Maliye Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığına 47063 öğretmen atama izni vermiş, bakanlık 7063 öğretmenin atamasını yapmamış, 40 Bin atama ile yetinmişti. 

2014'TE NE OLACAK?


Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yerine gelen Bakan Nabi Avcı çok zaman geçmeden ataması yapılan-yapılmayan tüm öğretmenlerin gözünden düştü. Bakan Avcının söylemiyle öğretmen atamaları dört mercinin koordineli çalışmasıyla gerçekleşiyor. Bunlar; Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı. Sayın Bakan bu noktada 'Öğretmen atamalarına tek başıma karar veremiyorum.' demeye getirdi. Sayın Bakan, öğretmenler de size o koltuğu bırakın demeye getirebilirler mi?  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2013 yılında 132 bin memur aldıklarını 2014 yılında ise 74 bin memur alınacağını açıkladı. Alınacak 74 Bin memurdan 10 Bini İçişleri Bakanlığına ayrılacak ve 34 Bin doktor alınacak. Geriye kalan kadronun tamamı öğretmen olsa neye yarar?


PEKİ ÇÖZÜM NE?


Çözümün Eğitim Fakültelerini süresiz kapatmak ve pedagojik formasyonu tamamen gündemden kaldırmak olduğunu, öğretmenlerin emekli maaşlarına iyileştirme yapılmasını ve belirli yaşın üzerindeki öğretmenlerin emekli edilmesini, genç öğretmenlerimizin önünün açılmasını onlarca kez vurguladık. Türkiye her alanda olduğu gibi Eğitim alanında da günü kurtarma uğraşında olan, uzun vadeli planları olmayan bir ülke. 2014 yılında günü kurtarma muhtemelen ücretli öğretmenlik konusu üzerinden olacak. 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında yaklaşık 80 Bin ücretli öğretmen olduğu biliniyor/tahmin ediliyo. Ücretli öğretmenler 964 TL ile 1203 TL arasında ücret alıyorlar. 80 Bin ücretli öğretmen yerine yaklaşık 35 Bin kadrolu öğretmen ataması yapılabiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu konu ile ilgili yaptığı açıklama aynen şöyle: ''Atama bekleyen öğretmen sayısını eritmek için çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Ücretli öğretmen yerine atanmayan öğretmenlerin kadrolu olarak atanması planlanıyor. Problemleri sıfırlamak kolay değil ama arkadaşların endişesi olmasın gelecek yıllarda bu daha iyi olacak.''


Unutulmamalıdır ki bu çalışma hayata geçirilse bile ücretli öğretmenler kadroya geçirilmeyecek, KPSS'ye göre puan üstünlüğüne göre atama yapılacak. Böylece puan üstünlüğü olanlar atanmış olacak, yönetmelik çiğnenmeyecek.


80 Bin ücretli öğretmen yerine yaklaşık 33-35 Bin öğretmen ataması gerçekleştirilebiliyor. Maliye Bakanlığının 47063 atama izni verdiği 2013 yılından MEB'in 7063 kadro hakkı bulunuyor ve 2014 yılında atanacak toplam 74 Bin memurdan en az 20 Bininin MEB'e ayrılacağı tahmin ediliyor. Bütün bunlar toplandığında 2014 yılı için yaklaşık olarak 60 Bin öğretmen atamasının gerçekleşeceği ortaya çıkıyor. Her ne kadar Şubat ayında atama yok açıklaması yapılsa da Şubat'ta 15 Bin Ağustos'ta 45 Bin öğretmen ataması gerçekleştirileceğini düşünüyoruz.


İHTİYACINIZ YOKSA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPMAYIN


İhtiyaç yoksa ücretli öğretmenlik yapılmamalı, 2 Ocak 2014 tarihinde ücretli öğretmenlerin toplu halde iş bırakma etkinliğine katılım yüksek olmalı, MEB zor durumda bırakılmalıdır. Sosyal Medya üzerinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve Bakan Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Müsteşar, Bakanlık yetkilileri ve Milletvekilleri ile iletişime geçilmeli, öğretmen adayları hakkını aramalı, mevcut öğretmenler ile tüm yurttaşlar da destek vermelidir.


ATAMALARDA ADALETLİ DAĞILIM OLMALI!


MEB bu yıl da atamalarda dik duramadı, 60 olan baraj puanını birileri atansın diye 50'ye düşürdü, on binlerce farklı branşta öğretmen atama beklerken... Bu konuyu uzatsak sabah olur, düşüncemiz şu: 'Her branş eşit olmalı, ayrım yapılmamalı, adalet sağlanmalıdır.'


60 BİN DEĞİL 260 BİN DE ATASALAR SORUN ÇÖZÜLMEZ!Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde 140 Bin öğretmen açığı var. Bazı Eğitim sendikalarına göre bu sayı 245-250 bin dolaylarında. Öğretmen açığı 250 Bin olsa bile Eğitim Fakülteleri kapanmadan veya öğrenci sayıları azalmadan öğretmen atamaları hiçbir zaman düzelmeyecek, bugün 250 Bin olan sayı 2023 yılına geldiğimizde, Cumhuriyetimizin 100. yılında 1 MİLYON İŞSİZ ÖĞRETMEN, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin alın lekesi olarak hafızalara kazınacaktır.


Eğitime ve Eğitimciye gönül vermiş tüm yurttaşlar adına...


Melih Öztürk

Melih_ozturk1@hotmail.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim