Öğretmen Diyarı

Öğretmen kökenli idarecilerin ek göstergesi daha mı yüksektir?

MEB taşra teşkilatında şube müdürü olarak görev yapmaktayım. Eğitim öğretim hizmetlerindeyken derece ve kademem 6/3 idi. 657 sayılı Kanun'un 68/B maddesine göre 1'inci derece kadrolu şube müdürlüğüne atandım. Halen bu görevi yürütmekteyim. Ekte gönderdiğim yazıya göre birçok yerde (Eğitim - Öğretim hizmetlerinde 1'inci derecede olmayanlar 3, 4, 5, 6. derecede olanlar) 1'inci derece kadrolu şube müdürlüğüne atandığı için ek göstergesini 3000 olarak almaktadır. Ben de alabilir miyim ve bu işin doğrusu nedir? A. Ç.

Bu konu 657 sayılı Kanun'un 43/B maddesinde düzenlenmiştir. Bu hüküm doğrultusunda yürürlüğe konulan 148 seri no’lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği'nde son derece detaylı açıklamalara yer verilmiştir. Bu tebliğde yer alan açıklamalara göre; Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda kazanılmış hak aylığı 8'inci derecede bulunan yüksekokul mezunu bir öğretmen Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'nda 8'inci dereceli bir memur kadrosuna atanıp yıllar sonra terfi etmek suretiyle 4'üncü dereceye ulaştığında, I sayılı Ek Gösterge Cetveli'nin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı i/1 sırasında 4'üncü derece için öngörülen ek göstergeden yararlanacaktır.

İlgilinin Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'ndan Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'na ilk atamasının 1-4 dereceli kadroya olmaması nedeniyle Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda kazanılmış hak aylığı 4'üncü derecede bulunanlar için öngörülen ek göstergeden yararlanması mümkün olmayacaktır.

ÖRNEK: Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'ndaki bir öğretmenin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'ndaki “Şube Müdürü” kadrosuna atanması durumunda; ilgilinin yararlanacağı ek gösterge, kariyer hizmet sınıfı olan Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda kazanılmış hak aylığı için öngörülen ek göstergeden daha düşük olmayacaktır. Buna göre;

- İlgilinin kazanılmış hak aylığının 4, atandığı kadronun 2'nci derecede olması halinde; I sayılı Ek Gösterge Cetvelinde Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda 4 üncü derece için öngörülen ek gösterge 1997 yılı için 1100, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı i/1 sırasında 2'nci derece için öngörülen ek gösterge ise 1997 yılı için 1600 olduğundan ilgilinin yararlanacağı ek gösterge 1600 olacaktır.

- İlgilinin kazanılmış hak aylığının 3, atandığı kadronun 2'nci derecede olması halinde;

kariyer hizmet sınıfı olan Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda 3'üncü derece için 1997 yılında 1600, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'nda 2'nci dereceli Şube Müdürü için öngörülen ek gösterge de 1997 yılında 1600 olduğundan yararlanacağı ek gösterge 1600 olacaktır.

İlgilinin kazanılmış hak aylığı ve atandığı kadronun 2'nci derecede olması halinde;

kariyer hizmet sınıfı olan Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda 2'nci derece için 1997 yılında 2200, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'nda 2'nci dereceli Şube Müdürü için 1997 yılında 1600 ek gösterge belirlenmiştir. İlgilinin yararlanacağı ek gösterge kazanılmış hak aylığı için öngörülen ek göstergeden az olamayacağından kazanılmış hak aylığı için öngörülen ek gösterge görev aylığı için öngörülen ek göstergeden de fazla olduğundan kazanılmış hak aylığı için öngörülen 2200 ek göstergeden yararlandırılacaktır.

Sonuç olarak, siz 6/3 derece ve kademede iken 1'inci dereceli şube müdürü kadrosuna atanmışsanız kazanılmış hak aylık derece ve kademenizin 1 olması halinde öğretmenin kariyerinin karşılığı olan 3000 ek göstergeden faydalanabilirsiniz. Burada önemli olan husus ilk atamanın 1- 4 üncü dereceli kadrolara yapılmış olmasıdır. Aynı durum, mühendis, mimar, veteriner hekim, doktor vb. kariyer görevler için de geçerlidir. ahmet ünlü-yenişafak

\"Yeni

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim