Öğretmen Diyarı

Öğretmen Kadrolarındaki Eşitsizlik

TÜRKİYEBÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitimi Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.Veli AĞBABA

Malatya Milletvekili


Bakanlığınız tarafından “87 alanda 40 bin öğretmen alınacağı” veöğretmen atamalarına başvuruların 02-06 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacağı açıklanmıştır. 87 alanda alımyapılacağının açıklandığı duyuruda toplam kontenjanın neredeyse % 89’u 14 alan için tahsis edilmiştir. Atama yapılacak alanlar ve kontenjanlar listesi dikkatle incelendiğinde ise açılantoplam kadronun % 10’luk büyük bir kısmının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine verildiği görülmektedir. En yüksek alım yapılan ikinci alan olan Din Kültürü ve Ahlak bilgisi Öğretmenliğine 2013 ÖABT’de başvuru yapan aday sayısı 8.071, Bakanlığınızca açılan kadro adedi 3.953 olarak belirlenmiştir. Diğer yandan, Tarih öğretmenliği alanına 2013 ÖABT’de başvuruyapmış aday sayısı 13.359 gibi yüksek bir rakama ulaşmışken Bakanlığınızca açıklanan kontenjan 363 ile sınırlıkalmıştır.


Bu çerçeveden hareketle,

1-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine 2013 ÖABT’de başvuru yapan neredeyse her iki kişiden birinin kadro imkânına kavuşması mümkün iken, Tarih öğretmenliğine başvuran yaklaşıkher 37 kişiden birine kadro düşmektedir. 2013 ÖABT’de DinKültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine ve Tarih öğretmenliğine başvuran aday sayıları ile açıklanan kadrolar arasındaki dengesizliğin sebebi nedir?

2-Öğretmen atamalarında, atama yapılacak alanlar ve kontenjanlarhangi kriterlere göre belirlenmektedir? Öğretmen istihdamı planlanırken, eğitim fakültelerinden mezun olanların sayısı ve yıllardır ataması yapılamayan öğretmenler dikkate alınmaktamıdır?

3-Ülkemizde branşlarına göre ne kadar öğretmen açığı vardır?Bu açığın giderilmesi yönünde Bakanlığınızın yürütmüş olduğu çalışmalar nelerdir?

 

eğitim ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim