Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN İSTİHDAMI SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN KAPATILMASI MI?

Bab-ı Âli Toplantıları’nın 123.’sü Mektebim Okulları’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilirken, toplantıda konuşan Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı ilginç açıklamalarda bulundu.


Yap boz tahtası suçlaması


“Türk Eğitim Sisteminde Hedeflenen Dönüşüm ile Rekabetçi Global Düzende Yeni İnsan Kaynakları Vizyonumuz” başlığı altında düzenlenen toplantıda, Türk Eğitim Sistemini değerlendiren Bakan Avcı, şöyle konuştu: “Geçmişin ihtiyaçlarına göre teşkilatlanmış bir bakanlığımız var ama zaman içerisinde ihtiyaçlar da değişiyor. Bizim de yapılanmamızı günün yeni sorulara ve muhtemel cevaplara göre yeniden örgütlememiz gerekiyor. 10-12 yıldır bunu yapmaya çalışıyoruz. Bunu yapmaya çalıştığımız için de sık sık eğitimi yazboz tahtasına çevirmekle suçlanıyoruz.”


Eğitim Fakültelerinin büyük kısmı kapatılsın önerisi


Avcı, Eğitim Fakültesini bitiren gençlerin “biz öğretmen olmak için bu okullara geldik, şimdi siz öğretmenlik yapma şansı vermiyorsunuz” dediklerini belirterek, “Veremiyoruz. Çünkü bugünkü şartlarda bütün okullarımızda tekli eğitime geçtiğimizde, sınıfların ortalama mevcudunu 30’un altına düşürdüğümüzde en ideal koşullarda 95 bin öğretmen alabiliyoruz. Şu anda kendini atanamayan öğretmen diye vasıflandıran 300 bin kişi var. Eğitim fakültelerinde okuyanlarla birlikte 500 bine yaklaşıyor. Bunun çözümü yok. Bundan sonra problemin daha da ağırlaşarak sürmemesi için eğitim fakültelerinin çok büyük bir bölümünün kapatılması gerekiyor. Gücümüz yettiğince sıfırlayacağız.”


"Bizi millet yapan anadildir"


Avcı anadilde eğitim konusunda ise, “Milli Eğitim Bakanlığı ve eğitimciler olarak bizim görevimiz, bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının önce ilkokullarda, bizi bir millet yapan temel değerleri öğrenmeleri ve içselleştirmeleridir. Bunun da başında anadil geliyor.” dedi.

 

memurunyeri.com


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol