Öğretmen Diyarı

Öğretmen İller Arası Yer Değiştirmelerinde Önemli olan Kontenjandır.

MEB İller arası yer değiştirme duyurusunu yayımlamıştır. duyuruya göre ki biz ümitli değiliz başvurular 19-24 Temmuz arası alınacak, atamalar da 26 Temmuz 2013’te yapılacaktır.

MEB bu atamalarda geç kalmıştır. Atıfta bulunulan yönetmelikteki takvime dahi uyulmamıştır. Bunlar geçen konular şimdi geleceğe bakalım.

MEB’in yer değiştirme yaparken açacağı kurum sayısı çok önemli. Geçmiş yıllarda yaşanan sorunlar devam ettiği sürece bu duyuruya çıkmanın hiçbir anlamı yoktur.

Bu duyuruda maalesef Zorunlu Hizmette çakılı kalan öğretmenlere de yer yoktur. Onların şansları yine azdır. Onların şanslarını azaltan en önemli hususlardan birisi de gitmek istedikleri yerlerde kontenjan açılmamasıdır.

Bunun en bariz örneğini geçen yıl yaşamıştık.

Bu konuda o dönemde ele aldığımız yazıyı tekrar paylaşıyoruz. Ümit ederiz ki geçen yıl yapılan hata bu yıl da yapılmasın…

Saygılarımla…

Maksut BALMUK
  Eğitim Yöneticisi

İşte o haber:

Öğretmen il dışı yer değiştirmesinde sayıların dili

İl dışı yer değiştirmede önemli olanın açılacak kontenjanlar olduğunu ele almıştık. bu yazımızda 2010 ve 2011 verileri ile değerlendirme yapmıştık.

MEB'in yayımladığı kontenjanları incelediğimizde sayılar bize daha fazla şeyler söylemektedir.

Öncelikle belirtelim listede görünen okulların tamamına atama yapılmayacak. İllere ve ilçelere ayrılan kontenjanlar doğrultusunda atama yapılacak. Geçmiş yıllarda da aynı durumu yaşamıştık. Şu anda açılan kontenjan sayısı toplam: 42.500 bu sayının bölgelere göre dağılımı;

1.Bölge:17500

2.Bölge:15900

3.Bölge:9100

Toplam:42.500

2011 yılında ise;

1. Bölge: 19.000

2. Bölge: 14.200

3. Bölge: 7.400

Toplam:40.600

Tüm öğretmenlerimize tekrar hatırlatalım ki MEB 2010 yılından beri boş gösterilen tüm kurumlara atama yapmıyor. Belli kontenjanda atama yapıyor. MEB bu yıl bir değişiklik yapar ve tüm bu kurumlara atamayı öngörürse sürpriz olur diyebiliriz.

Yine bu sayılara baktığımızda 2011 yılında Sınıf Öğretmenliği için;

1.Bölgede:397

2.Bölgede:1160

3.Bölgede: 552 kontenjan açılmışken

2012 de;

1.Bölgede: 2 Sadece Tekirdağ'da 2 okul

2.Bölgede:62

3.Bölgede: 159 kontenjan açılmış

Geçen yıl sınıf öğretmenliği normu ayrılan iller 50 il iken,

Bu yıl:

Yani birinci bölgede çalışmak üzere başvuru yapacak Sınıf Öğretmenlerine birinci bölgeden sadece Tekirdağ ili görünmektedir. Bu sonuç 4+4+4'ün Sınıf Öğretmenlerini etkilemeyeceği, gerekli tedbirlerin alındığı, öğretmenlerin rahat olması gerektiği söylemlerini yalan çıkarmaya yetmektedir.

İstanbul geçen yıl Sınıf Öğretmenliğinde 420 kontenjana sahipken bu yıl hiç kontenjan verilmemiş. Bu sözün bittiği yerdir. Bu rakamdan sonra bir şey söylemek anlamsızdır.

Saygılarımla?

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim