Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN DÜŞMANLIĞI İÇİN 12 YIL YETMEDİ Mİ?

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Yalçın Bayer, bugün kaleme aldığı yazısında 'Öğretmen düşmanlığı için 12 yıl yetmedi mi?' başlığıyla dikkat çekti.

 

 

Okul müdürlerinin görevden alınması medyada tepkilere neden oldu. Hürriyet yazarı Yalçın Bayer bugün konuyu köşesinden yazarak okul müdürlerine yapılan bu uygulamaya adeta isyan etti.

 

İşte Yalçın Bayer'in öğretmenler ve okul müdürleriyle ilgili yazısından çarpıcı satır araları:

 

Meclis’te geçen 1 Mart’ta bir yasa değişikliği yapıldı; buna göre yönetici olarak okullarda 4 yıl görev süresini tamamlayan okul müdürlerinin görevi, ‘başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer’ deniyordu.

MEB, buna dayalı olarak çıkardığı, ‘uydurma’ yönetmelikle göstermelik bir puan sıralaması yaparak tüm demokrat, aydın, Atatürkçü okul müdürlerini bugün öğleden sonra görevden aldı.

 

Görevden alınan okul müdürlerinin yerine AKP’nin yandaş sendikası Eğitim Bir Sen’e üye öğretmenler okullara müdür olarak atandılar. Sınavla müdür olan, özellikle Eğitim İş ve Eğitim Sen üyesi tüm müdürler görevden uzaklaştırıldı.

Bu uygulamaya karşı çıkan TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Prof. Dr. F. Nur Serter soruyor:

“Bakanlık tüm okul müdürlerinin hangi sendikaya üye olduklarını bir an önce açıklamalıdır. Temmuz ayı içerisinde yapılan Teftiş Kurulu Başkanlığı atamalarında da benzer uygulama yapılmış, illerin % 68’ine AKP’nin yandaş sendikası Eğitim Bir Sen üyesi müfettişler başkan olarak atanmıştı.”

 

Serter, kanun değişikliğinden sonra CHP bu yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gittiğinibelirterek “Anayasa Mahkemesi’nin yapılan bu uygulamaları görerek tarafsız bir şekilde karar vermesi gerektiğini düşünüyoruz” diyor ve ekliyor:

“Velileri ve öğretmenleri daha zor bir dönem beklemektedir. Bu uygulama ile AKP’nin eğitimi siyasallaştırdığı açıkça ortaya çıkmıştır. CHP olarak süreç takip edilecek ve tüm yasal yollara başvurulacaktır.”

Milli Eğitim Bakanlığı, 12 yıldan beri AKP zihniyetinde olmayan müdürlerin kıyımını ve hukuksuz uygulamalarını hâlâ bitiremedi mi?

 

Hürriyet / Yalçın Bayer

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim