Öğretmen Diyarı

Öğretmen derslerde Atatürk'ü anlatmam okul idaresini rahatsız etti' kendisine komplo kurulup iftira atıldığını söyledi
 ANTALYA'nın Kepez İlçesi'ndeki bir ortaokulda görevli, yüzde 40 görme engelli kadın sosyal bilgiler öğretmeni 33 yaşındaki R.E., 8'inci sınıfta eğitim gören iki erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti.
Olay geçen yıl Aralık ayında Mareşal Fevzi Çakmak Ortaokulu'nda yaşandı. Okulun 8'inci sınıfında eğitim gören 14 yaşındaki B.C.E.'nin kucağına oturup, yine aynı yaştaki İ.D.'yi sınıfın köşesinde sıkıştırıp taciz ettiği iddiasıyla sosyal bilgiler öğretmeni R.E. hakkında soruşturma başlatıldı. Olayın polise intikal etmesi üzerine, yüzde 40 görme engelli R.E. hakkında Antalya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Olaydan sonra bir süre açığa alınan R.E.'nin görev yeri değiştirilip kent dışındaki bir okula gönderildi.

'ATATÜRK'Ü ANLATMAMAM İSTENDİ'

Tutuksuz yargılanan R.E., duruşmada suçlamaları kabul etmedi. Derslerde Atatürk'ü ve milliyetçiliği anlatmasından okul idaresinin rahatsız olduğunu iddia eden R.E., kendisine komplo kurulup iftira atıldığını söyledi. R.E., "Okul müdürümüz derslerde Atatürk ve milliyetçilik konularını işlememem konusunda talimat vermiştir. Ancak görevim gereği bunu kabul etmedim. Ayrıca öğrencilere şiddet uyguluyordu. Ben bu duruma karşı çıktım. Milli Eğitim'e bildirmek istedim. Bunu engellediler. Benim iki öğrenciyi istismar ettiğimi ileri süren diğer öğrencileri, BİMER'e şikayet ettiğim beden eğitimi öğretmeni yönlendirmiştir. Beden eğitimi öğretmeni rehberlik hocasının odasında beni şikayet eden öğrencilere yemek vermiştir" dedi.

Duruşmada cinsel istismara uğradığı iddia edilen çocukların aileleri ise öğretmenden şikayetçi olmadı B.C.E.'nin babası Mehmet E., okulda öğretmenler arasında çekişme olduğunu, buna çocukların da alet edildiğini iddia etti. İ.D.'nin babası Hüseyin D., öğrencilere istismarda bulunduğu iddia edilen R.E.'nin son derece duygusal bir öğretmen olduğunu belirterek, şikayetçi olmadıklarını söyledi.

Duruşmada istismara uğradığı iddia edilen iki öğrenci de mağdur sıfatıyla ifade verdi. Öğrenciler olayın bir yanlış anlamadan ibaret olduğunu, istismar yaşanmadığını dile getirdi. Beden eğitimi öğretmeni Ö.F. ise diğer öğrencilerin kendisine bu olayı anlattıklarını, bunun üzerine olayı rehber öğretmene bildirdiğini söyledi.

Mahkeme, öğrencilerden B.C.E. ile İ.D.'ye karşı cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan yüzde R.E.'nin beraatına hükmetti.

Duruşma çıkışı R.E., yanındaki babasına sarılıp ağladı. R.E.'nin babı İbrahim E., kızının Atatürkçü olmasından ve şiddete karşı olmasından dolayı bu olayın başına geldiğini iddia etti. İbrahim E., "Benim dört çocuğum var. Üçü öğretmen. En küçükleri de üniversiteye hazırlanıyor. Bu tür iddialarla öğretmenlerin şevki kırılıyor. Öğrencilerine 'kuzucuğum' demeleri bile artık istismar olarak görülmeye başlandı. Öğretmenler istismar iftirasına uğrayacaklarını düşündükleri için çocuklara dokunmaya bile korkar hale geldi" dedi.
Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim