Öğretmen Diyarı

Öğretmen ataması, 4001 yerleştirmelerini etkiler mi?

 

Öğretmen atama tercihleri 18 Eylül itibariyle sona erdi. 40 bin öğretmenin atanması, 2014 KPSS P3 puanıyla yapılacak diğer tercihleri de etkileyecektir.

Tercih kodu nedir?

Lisans düzeyinde KPSS'ye giren her adayın kendi bölümü için belirlenen ve 4 rakamı ile başlayan dört haneli rakamdan oluşan bir tercih kodu vardır. Kontenjanların yer aldığı tercih kılavuzu açıklandığında adaylar kendi tercih kodlarının bulunduğu kadroları tercih edebilirler. Örneğin, işletme bölümü mezunları kılavuzda 4431 kodu yer alan kadroları tercih edebilmektedir.

4001 kodu nedir?

Ancak, bölümleri belirten tercih kodlarının yanında bir de "4001- herhangi bir lisans programından mezun olmak" kodu yer almaktadır. Bu kodun bulunduğu kadroları ise bölüm ayrımı olmaksızın tüm lisans mezunları tercih edebilmektedir. Bu kod özellikle bölümünden alım olmayan veya az alım olan adaylar için umut kaynağı olmaktadır ve 4001 kodu olan kontenjanlar genel olarak yüksek puanlarla kapatmaktadır.

Kaç çeşit KPSS sıralaması var?

KPSS tercihlerinde iki çeşit sıralama vardır: Bunlar genel sıralama ve branş sıralamasıdır.

Genel Sıralama; P3 puan türünde sonuç kağıdında belirtilen genel sıralamadır. Bu sıralamada adayın önünde kendi bölümünden olan veya olmayan tüm adaylar yer alır. Örneğin; P3'ten 85 alan bir makine mühendisinin genel sıralaması 23bin diyelim. Bu 23bin adayın içinde tüm mühendisler, eğitim mezunları, İİBF mezunları, FEF mezunları ve diğer mezunların hepsi yer almaktadır.

Branş sıralaması; KPSS puanı olan bir adayın, kendi bölümün den olup da, kendisinden yüksek puanlar alan adaylar nezdindeki sıralamasıdır. Örneğin, P3'ten 85 alan bir makine mühendisinin genel sıralaması 23bin iken, branş sıralaması 751 olabilir. Yani bu adayın önünde 750 tane makine mühendisi bulunmaktadır. Bu adayın atanması için 23 bin mühendis alınmasına gerek yoktur. 751 tane mühendis alınması durumunda bu aday rahatlıkla atanabilecektir.

4001 için hangi sıralama önemli?

Tüm lisans mezunları 4001 kodu bulunan kadroları tercih edebildiği için bu kod açısından önemli olan sonuç belgesinde yer alan "genel sıralama" olmaktadır. Çünkü, bu kodun yer aldığı kontenjanları, P3 puanı olan her aday tercih yapabilmektedir.

40 bin öğretmen atamasının 4001 atamasına katkısı ne olur?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 4001 kodu olan kadrolara genel olarak yüksek puanlı adaylar yerleşmektedir. Bu tür puanları da özellikle "sayısal zekası güçlü" olan adaylar almaktadırlar.

40 bin öğretmen atamasını incelediğimizde biyoloji (978 adet), fen (1375 adet),fizik (466 adet), ilköğretim matematik (2426 adet), kimya (530 adet), matematik (1290 adet), bilişim (1100 adet) gibi sayısal ağırlıklı bölümlerden en az 8 bin kişi öğretmen olarak atanarak genel sıralamadan (yani 4001 sıralamasından) çekilmiştir. Üstelik 90 üstü alanlar sadece bu bölümlerden olmayacağı için 4001 sıralamasında çekilenlerin belki biraz daha fazla olacağı da düşünülebilir.

Bunun sonucu olarak da, 4001 taban puanı elbette ki bundan etkilenerek daha düşük kapanacaktır. Örneğin, 2014 puanıyla yapılan dört merkezi alımda toplam 5bin tane 4001 alındığını düşünelim. 88 puanla genel sıralaması 10bin olan bir aday bu durumda atanamayacaktı. Ancak yukarıda belirttiğimiz 8bine yakın aday önünden çekilince bu aday çok rahat şekilde atanacaktır.

(Bu haberimizdeki alım sayısı, puan ve sıralama rakamları tamamen örneklerin rahat anlaşılması amacıyla verilmiştir)

 

medyakamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol