Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN ATAMALARINI GECİKTİREN MİLLETVEKİLLERİ

Meclis Genel Kurulu, torba tasarıyı görüşmek için biraraya geldi.

Mecliste, Ak Parti Grubunun ağırlığı bulunmaktadır. Bu nedenle CHP, MHP veya HDP'nin verdiği önergeler kabul edilmemektedir. Zaten, torba tasarının tüm görüşmelerinde muhalefetin hiçbir önergesi kabul edilmemiştir. Ancak buna rağmen muhalefet milletvekilleri her maddeye önerge vermekte ve her önerge için söz istemektedir. Bu nedenle de görüşmeler uzamaktadır.

Meclisin bugünkü görüşmelerini izlediğimizde, milletvekillerinin eskiden olduğu gibi her maddeye yine önerge verdiğini ve kabul edilmeyen her önerge için yine 5 dakikalık söz istediklerini görmekteyiz.

Sayın Milletvekillerinin önerge vermelerine bir şey demiyoruz. Ancak kabul edilmeyen her önerge için 5 dakika konuşmak, torba tasarı görüşmelerinin bu hafta dahi bitmemesine neden olabilir.

Haftaya, eğitim öğretim başlayacaktır. Öğretmen adayları bu torba tasarıyı beklemektedir. Sayın vekiller, zaten kabul edilmeyen önergeler hakkında konuşarak, sürekli yoklama isteyerek, görüşmeleri daha fazla uzatmaktadır.

Aşağıda, kabul edilmeyen önergeleri için konuşan vekillerin isimleri bulunmaktadır.

TOPLAM MADDE SAYISI 148

129. madde üzerinde önerge verip, önergesi reddedilmesine rağmen 5'er dakika konuşanlar

Erdal Aksünger- İzmir

Altan Tan- Diyarbakır

Reşat Doğru- Tokat

130. madde üzerinde önerge verip, önergesi reddedilmesine rağmen 5'er dakika konuşanlar (17:45'te başladı)

Erdal Aksünger- İzmir (Almanya istihbaratının Türkiye'yi dinlemesini anlattı)

Reşat Doğru- Tokat (Konu İnternet Kanunu ama akademisyenlerin maaş, atama konularından bahsediyor. Çiftçiler Reşat beyi arıyormuş... Bu konuşma oldukça gereksiz.)

Hasip Kaplan- Şırnak (İŞİD suç örgütü olarak takip edilsin istiyor. Türkiye Almanya'yı dinleyemiyor sadece Roboski'de kendi halkını bombalıyor diyor. Hasip Kaplan da, tüm halkın kendisini aradığını söylüyor. Telefonları susmuyormuş... Herkes Hasip beyi arıyormuş.)

18:07 itibariyle, 15 dakika ara verildi.

4. oturum

Saat 18: 26- 130. madde üzerinde Ak Parti'nin verdiği bir önerge kabul edildi. Önerge sonrasında 130. madde kabul edildi, ancak bu kez 10 dakika ara verildi.

Saat 18:42 Yeni Madde İhdası

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı önerge verdi. Ataşehir ilçesindeki Barbaras mahallesi Ümraniye'ye bağlanıyor. Milli Eğitim Bakanının bu gereksiz önergesi nedeniyle Meclis takriben 30 dakika kaybedecek.

Büyükşehir belediyesi kanununa madde ekleniyor. Ataşehir ilçesindeki Barbaras mahallesi Ümraniye'ye bağlanıyor. 
Madde ihdası için komisyonda 21 kişinin olması gerekiyor. Engin Altay itiraz ettiği için 21 kişi tek tek sayılıyor.

Yeni madde ihdasıyla ilgili olarak CHP adına Celal Dinç 10 dakika konuştu.

HDP adına Hasip Kaplan 10 dakika konuştu. Kaplan geçen 100 madde de söylediği gibi, herşeyin torbaya konulduğu yönünde genel bir eleştiri yapıyor.

MHP adına Yusuf Halaçoğlu 8 dakika konuştu.

Ak Parti adına Mustafa Ataş 7 dakika konuştu

Şahsı adına CHP'li Kadir Gökmen Öğüt 5 dakika konuştu.

Şahsı adına Ak Parti Milletvekili Mustafa Elitaş konuştu.

Milletvekilleri 20 dakika boyunca arka odada bu konuyu konuşup konuşmadıklarını tartıştılar. Bunun üzerine 19:43 itibariyle, Meclis 1 saat tatil edildi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim