Öğretmen Diyarı

Öğretmen atamalarında yeni umut

Partisinin danışma toplantısına katılan Avcı, zorunlu eğitimden öğretmen atamalarına kadar onlarca konuda önemli açıklamalar yaptı, merak edilen soruları cevapladı. Kamuoyunun gündeminden düşmeyen öğretmen atamaları da Bakan’a yöneltilen sorular arasındaydı. Yeni atamalar hakkında ayrıntılı bir saha raporu hazırladıklarını belirten Bakan Avcı şu bilgileri verdi: “Görevi cuma günü devraldıktan sonra 17 temel birimin yöneticileriyle toplantı yaptık. Cumartesi, pazar arkadaşlarımız çalışmaya başladı. Bugün birim yetkilileriyle brifing programımız var. Her birinden ayrıntılı bir saha raporu alacağız. Bu envanteri tanımamız lazım. Brifingin ardından 1 hafta, 10 gün içinde bunları tamamlamış oluruz. Ondan sonra yapılacakları belirleyeceğiz.”

Öğrencileriyle, eğitim kadrolarıyla, öğretmenleriyle, üniversiteleriyle Eskişehir’in gerçekten eğitim konusunda öne çıkan bir kent olduğunu ifade eden Avcı şöyle konuştu: “Milli Eğitim Bakanlığı görevinin bir Eskişehir milletvekiline verilmesini şükranla karşılıyorum. Son 10 yıllık dönemde eğitimde büyük mesafeler alındı. Benden önce görev yapan bakan arkadaşlarımız gerçekten derli toplu yürümeyen bir mekanizmayı adım adım disipline edip verimlilik artırmayı sağladı. Hükümet, 10 yıl boyunca Cumhuriyet tarihinde ilk defa genel bütçeden en büyük payı milli eğitime ayırıp bakan arkadaşlarımıza destek sağladı.” Avcı, eğitimde pek çok göstergenin olumlu bir çizgi yakalandığını gösterdiğini anlatarak şöyle devam etti: “Geçen yıl zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkartan yasayı kabul ettik. Sadece süreyi uzatmakla kalmayıp eğitimdeki tek kulvarlı yapı, ailelerin, çocukların isteklerine, becerilerine, eğilimlerine yol açacak şekilde çeşitlendirildi. Daha demokratik bir eğitim altyapısı sağlandı. Bu gerçekten zor bir işti. Eğitim yatırımları uzun vadede sonuç veren, sonuçlarını ancak 10-12 yıl sonra görebileceğiniz düzenlemelerdir. Böyle bir düzenlemenin olumlu sonuçlarını zaman içinde göreceğiz. Düzenlemenin gerçekleşmesinde çok dirayetli ve cesaretli bir liderlik gösteren Prof. Dr. Ömer Dinçer’e bir kere daha teşekkür ediyorum. Bu düzenleme mümkün olunan en az sorunla gerçekleştirildi. Bu tıpkı, otoyolda 150-160 kilometre hızla giden bir araba üzerinde bir rektifiye işlemi yapmak gibi... Bu çok zorlu bir süreç, böylesine dinamik toplumsal bir süreci, bu kadar az sorunla çözmek gerçekten bir başarıdır. Bundan sonraki düzenlemeleri el birliğiyle bütün ilgili paydaşlarla arar, bulur ve yaparız.”

Bakan Avcı, “Serbest kıyafetle ilgili bazı sendikaların açıklamaları var. Bu konuda bir çalışma yapılacak mı?” sorusunu, “Milli Eğitim bürokrasisiyle tekrar bir gözden geçireceğiz. Alınan kararları, karşı görüşleri gerekçeleriyle daha içeriden öğrendikten sonra, daha rahat karar verebilir ve konuşabilirim. Yapamayacağımız şeyin sözünü vermeyeceğiz, sözünü verdiğimiz şeyi yapacağız.” diye cevapladı. Konuşmasını gazetecilere yönelik bir espriyle bitirdi: “Söylemediklerimi yazmamanızı rica ediyorum. Bazı arkadaşlar ‘Hoca, şunu da söylemiş olsa iyi olur’ diye araya cümle katabilirler. Konuşma, söylediklerimizden ibaret!”

zaman.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim