Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamalarında unutulanlar (Teknik Öğretmenler)

 Bilindiği üzere, Teknik Öğretmenler ”28 Şubat” sürecinden önce  mezunların hemen hemen tamamı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanmakta idi. Ancak yargılanması bugünlerde yapılan ” 28 Şubat Post modern darbe “ denilen döneminde eğitim sistemine yapılan müdahale sonucu imam hatip liselerinin önünü kesmek adına tüm meslek liselerinin önüne getirilen katsayı nedeniyle, bu okullara olan talep bıçak gibi kesilmiş, öğretmen atamaları da durma noktasına getirmiştir. Zamanla hükümetin bazı yasal çalışmaları sonucu nihayetinde mesleki ve teknik okulların önündeki katsayı sorunu ortadan kaldırılmış, son atamada imam hatip liselerine ve ilgili bölümlere yaklaşık 5 bin öğretmen kontenjan açılırken, aynı süreçte mağduriyete uğrayan Teknik Öğretmenlerin ise bu yılda unutulduğu, bu kapsamda 10 bölümde hiç kontenjan açılmazken 24 branşta 90 bin mezun için sadece yaklaşık 500 kişilik kontenjan açılmıştır. Bu rakam genel mezun orana göre yok hükmündedir.

Hâlbuki gerek Milli Eğitim Bakanlığının gerek ilgili birçok yetkilinin basın yayın organlarında yer alan beyanatlarında, meslek liselerine önem verildiği, öğrenci talebin çok artığı, mesleki eğitim oranın yüzde  58’e ulaştığı, onlarca düz liselerin kapatılarak meslek liselerine dönüştürüldüğüne ilişkin haberleri yer almaktadır. Peki, bu durum gerçek ise yeni Teknik Öğretmen atanmadığına göre bu okullarda dersler Öğretmensiz mi geçiyor, geçecek yoksa derslere Genel Kültür Öğretmenlerimi takviye ediliyor yâ da edilecek?

Teknik Öğretmenler Hakları Derneği internet sayfası incelendiğinde, atama başta olmak üzere Teknik Öğretmenlerin sorunları, Mayıs 2013 tarihinde Sayın Bakan Prof. Dr. Nabi AVCI ile dönemin Müsteşarı sayın Emin ZARARSIZ’ a yapılan toplantıda arz edildiği, bu esnada konu hakkında hazırlanan detaylı rapor Müsteşar Bey’e verildiği, akabinde Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Sayın Ömer AÇIKGÖZ ’e sorunları ile ilgili görüşüldüğü ve sonrasında hem mesleki eğitim hem de Teknik Eğitim sorunların içeren dosyalar üst yazı ile Milli Eğitim Bakanlığına iletildiği anlaşılmaktadır. Yaklaşık 2-3 ay öncesinde yapılan bu girişimler ve çabalar karşılığında ise yetkililerin Teknik Öğretmenlerin sorunlarının farkında oldukları atama noktasındaki sıkıntıların giderilmesi için gerekli çalışmaları yapacaklarını dile getirdikleri görülmektedir. Bu çalışmalardan anlaşılıyor ki  üst düzeyde tüm yetkilerin bu mağduriyetten bihaber olmadığı açık bir şekilde anlaşılmasına rağmen, gerekenin yapılmamasının gerekçesi ne olabilir?


Teknik Öğretmenler yıllarca sınavlara hazırlanarak, maddi ve manevi büyük fedakârlıklar yaparak yaklaşık 15 yıldır büyük sabırla, umutla, inatla Milli Eğitim Bakanlığınca hak ettikleri kontenjanlarının verilerek atanmalarını beklemektedirler. Her dönem başında atanma umudu ve heyecanıyla ile sınava hazırlanan dershanelere büyük meblağlar ödeyen Teknik Öğretmenlere, her geçen yıl büyük hayal kırıklığı yaşatılmaktadır. Diğer öğretmenlik branşları ve meslekler gibi hâlihazırda ne özel sektörde (Dershanelerde, okullarda, Endüstri vb.) nede kamu kurumlarının başka alanlarında istihdam imkanı olmayan tek meslek olan Teknik Öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığına atanmayacak ve istihdam alanı yaratılamayacak ise bu Fakülteler neden açıldı neden 10 binlerce gencin emekleri ve devletin imkanları heba edildi, ediliyor? 1998 yılından bugüne kadar on binlerce genç ve geride bırakılan yıllar ile yaşlanmaya başlayan Teknik Öğretmenler, verilmeyen ya da on binlerce mezuna rağmen verilen 5-10 kontenjanla umut ve ömür tüketmektedirler. Bu durumun yetkililer nezdinde bir karşılığı ve anlamı yok mu?

Ülkenin birçok üretim alan için büyük önem taşıyan teknik elamanları yetiştirme kabiliyeti ve yeterliliği kazanan Teknik Öğretmenlerin, eğitim ve çalışma hayatının dışında tutulması, hak edilen değerin verilmemesi ülkemiz gerçeklerine ve hükümetin gelecek ile ilgili hedeflerine uygun bir durum değildir. Bir taraftan, ihracatın lokomotifi olan özel sektörü temsil eden sivil kuruluşlar nitelikli teknik elaman sorunlarını alenen dile getirirken, diğer taraftan  ihtiyaç duyulan teknik elamanı yetiştirecek Teknik Öğretmenlerin dışarıda tutulması büyük bir çelişkidir. Ayrıca yıllar önce “Anti Demokratik bir süreçte”  eğitim sistemine yapılan bir müdahale sonucu ortaya çıkan bir sorunun giderilmesi ve bu doğrultuda gerekli çalışmaların bugüne kadar neden yapılmadığı akıllarda hep soru işareti olarak kalmıştır, kalmaya devam edecektir. Genellikle orta ve alt gelir gurubuna ait aile çocukları olan ve vatanına, milletine, değerlerine bağlı olup,  nitelikli bir teknik eğitimden geçen bu gençlere bedel mi ödettiriliyor sorusu akla geliyor?

Özetle, en dinamik sektör olan otomotiv bölümü başta olmak üzere 10 bölüme öğretmen atamalarında hiç kontenjan açılmaması( 0), açılanların ise yok denecek kadar olmasının hiçbir bilimsel karşılığı yoktur. Çünkü bu  duruma göre bölümlere ve alanlar ile ilgili piyasanın elaman ihtiyacı ve talebi yok demektir. Ki bu durum gerçek dışıdır. Teknik Öğretmenlere kontenjan verilmemesi norm gerekçesi ile izah edilecek bir durum değildir. Düz liselerin Meslek liselerine dönüştürülerek sayısının artması, emekli olan öğretmenler, norm ders sayısı belirlenirken Mesleki ve Teknik Eğitimde ders saatinin yüksek tutulması, piyasanın nitelikli teknik elaman ihtiyacı vb. hususlar dikkate alındığında “0” kontenjanının akıllarda vicdanlarda karşılığı yoktur. Mesleki ve Teknik eğitiminde norm kontenjanların belirlenme sistemi değiştirilmelidir. Genellikle Mesleki ve Teknik Öğretimde uygulanan ücretli Öğretmen tercihinden vazgeçilmelidir. Bu nedenle, Milli Eğitim Bakanlığı ile Teknik Öğretmenlilerin sivil örgütleri ile birlikte Teknik Öğretmenlerin başta atanma noktasındaki sorunları tartışmalı buna yönelik plan ve projeler geliştirerek mağdurları ikna edecek çalışmalara başlanmadılar. Aksi durumda hâlihazırda 90 bin Teknik Öğretmen büyük çıkmazla karşı karşıya bulunmasının yanında, özel sektörün büyük ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik elamanın yetiştirilmesi mümkün olmayacaktır.

 

Kemal BUDAK -Teknik Öğretmen

 

Haber Kaynağı: Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim