Öğretmen Diyarı

Öğretmen atamalarında daha ne YAPSIN?

Milli Eğitim Bakanlığında Ömer DİNÇER döneminde öğretmen atamalarının yılda bir kez Yaz aylarında yapılacağı Kanun ile hüküm altına alınmıştı.  

Eylül ayında yapılan 40 bin öğretmenatamasının akabinde öğretmen adaylarımızŞubat ayında yeniden atama istemektedir. Şubat Öğretmen ataması konusunda Bakan Nabi AVCI ve Müsteşar Bey'den olumlu bir haber alamasakta , Hükümet sözcüsü Nurettin CANİKLİ ; Şubatta 10 bin atama yapılacak diye açıklama yapmıştı. 

 

Müsteşar Bey'in geçtiğimiz hafta Kasım'da göreve başlamayan öğretmenlerin yerine atama yapacağız açıklamasından sonraöğretmen adayları bu hafta içerisinde MEB'den gelecek öğretmen atama haberlerine odaklanmış durumdadır

 

Öncelikle Öğretmen atamaları konusunda çözüm odaklı ve gayretli tavır sergileyen MEB Müsteşarını tebrik ederiz. 

 

Öğretmen atamaları konusunda en büyük sıkıntının Maliye'nin kadro vermemesinden kaynaklandığını , MEB'in ise Şubat ayındaatama yapmak için kadro talebinde bulunduğunu belirtelim.

 

Kasım ayında yapılacak göreve başlamayanöğretmenlerin yerine yapılacak atamalarda öğretmen adaylarımız çok fazla ümitli olmasındar. Çünkü ülke genelinde göreve başlamayan öğretmen sayısının en fazla 500 civarında olduğunu düşünmekteyiz. Keza ataması yapıldığı halde askere giden çok sayıda öğretmenimiz bulunuyor. Yine 28 Şubat mağduru öğretmenlerimizinde tekrar eski görevlerine döndüklerini düşündüğümüzde göreve başlamayan öğretmen sayısının 500'ü geçmeyeceğini düşünüyoruz. 

 

Milli Eğitim Bakanlığının geçtiğimiz yıl emekli olan 2.600 civarında öğretmenin yerine atama yapması , yine göreve başlamayan 500 civarı öğretmenin yerine atama yapması ve herşeyden önemlisi diğer Bakanlıkların dolduramadığı kadroların Maliye'den istenerek MEB bünyesine alınmasıyla 5-6 bin civarında öğretmen atamasının yapılmasının önü açılabilir. 

 

Müsteşar Bey'in Kasım ayında yapmayı planladığı mini atamada kadro konusunda Başbakan'la bir görüşme yapılarak yerel seçim öncesinde 10 bin kadronun Maliye Bakanlığında alınabileceğide bir başka ihtimaldir. 

 

Gayretinden ve çabasından hiçbir şekilde tereddüt etmediğimiz Müsteşar Bey , umarız kısa bir süre sonra öğretmen atama müjdesini verir. 
 
personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim