Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamalarında Adaletli Dağılım Yapılmalıdır

Atama bekleyen öğretmen arkadaşlarımız geçen hafta şubemizi ziyarete geldiler. Kendilerini İstanbul Anadolu yakasındaki diğer şube başkanı arkadaşımız Talat Yavuz’la birlikte ağırladık. Bu zamana kadar yaşadıkları sıkıntıları, verdikleri mücadeleyi, alan sınavını görüştük. 2012 yılında yapılan KPSS’nin sadece bir yıl geçerli olması ve bir atama döneminde uygulanmasının oluşturduğu travmayı, mesleğimizin sorunlarını konuştuk. 
 

İki yüz elli bin civarında arkadaşımızın atama beklemesi hakikaten acı. Her bir arkadaşımızın ayrı bir hikayesi var. Yıllardan beri devleti yönetenlerin belli bir planlama ve koordinasyon çerçevesinde hareket etmemesi, mesleğe girişteki yığılmanın ana sebebi. Üniversite mezunu herkesin öğretmen olabildiği dönemlerden, gerçek mesleği öğretmenlik olan iki yüz elli bin kişinin açıkta kaldığı bir döneme geldik. Böylesi trajik bir durum belki de Türkiye’ye has. 


 

Atama konusunda bazı branşlar maalesef daha şanssız. Kimi branşlara verilen atama kontenjanı sembolik bile değil. Bu sene yapılan “Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı”, sıralamaları alt üst etti. Dersanelerin kapanacağı yönünde verilen beyanatlar, dersane öğretmenlerinin yoğun bir biçimde sınava katılmalarına yol açtı. Dersane öğretmenleri özellikle “Alan Bilgisi” sınavında avantaj sağlayarak ön sıralara yerleşince yeni mezunların atanma hayalleri ötelendi. 


 

Devleti yönetenlerin plansızlığı ve koordinasyonsuzluğu neticesinde oluşan manzara, maalesef bu. Bu durum karşısında devlet, vurdumduymazlık yapamaz. Bu kanayan ve gittikçe de derinleşen yarayı sarma yoluna gitmelidir. Mesleğe girişte oluşan bu yığılma; kısa, orta ve uzun vadeli planlarla minimize edilebilir. 


 

Atama bekleyen öğretmenlerimizin sıkıntısını giderecek en kestirme çözüm, belli bir yaşın üzerindeki öğretmen arkadaşlarımız için emekliliğin özendirilmesidir. Mevcut sistem maalesef her birimizi altmış beş yaşına kadar çalışmaya zorluyor. Emekli ikramiyesi ve emekli maaşına yapılacak iyileştirme, yeni arkadaşlarımıza ciddi oranda iş imkanı sağlayacaktır. Toplum huzuru için devlet, bu çözüm yolunu sonuna kadar zorlamalıdır. 


 

Alan değişikliği iptali, geçen yıl sadece 324 kişinin atanma şansı bulduğu sınıf öğretmenleri camiasında yeni bir hayal kırıklığı yaşatacaktır. Alan değişikliği iptali isteğe bağlı hale getirilebilir ya da yeni bir düzen kuran bu arkadaşlarımıza 540 saatlik sertifika programı uygulanabilir. 


 

Üniversiteye girişte sınıf öğretmenliği taban puanlarının düşmüş olması, hem üzücü hem de düşündürücüdür. Bu kötü gidişe dur demek için sınıf öğretmenlerine ilk atamada ihtiyaca paralel kontenjan hakkı verilmelidir. Bu, hem hakkaniyete uygun olur hem de geçen yılın telafisi anlamına gelir. 


 

Yine atama bekleyen öğretmen arkadaşlarımızın yüzünü güldürmenin bir yolu da sınıf mevcutlarının çağdaş normlara uydurulmasıdır. 45-50 kişilik hatta daha fazla mevcutlu sınıflar, ülkemizin imajına zarar veriyor. Planlı bir okullaşma seferberliğiyle pekala 25-30 kişilik sınıflara ulaşılır ve tekli eğitime geçilir. Sırf bunun yapılması bile yaşanan sıkıntıyı giderir. 


 

Bu yıl yeni alınacak öğretmen sayısı 40 bin civarında. 250 bin kişinin atama beklediği ülkemizde, bu sayının yetersiz olduğu herkesin malümudur. Bu sayı artırılmalıdır. Sayının artırılması kadar önemli bir husus da, branşlara verilecek kontenjan belirlenirken adaletli davranılmasıdır. Bakanlık, ihtiyacı da dikkate alarak beklentiyi karşılama cihetine gitmelidir. 


 

Öğretmen ihtiyacının giderilmesi ve mesleğe girişte oluşan büyük yığılmanın önüne geçmek için daha çok şey söylenebilir. Ancak her şeyden önemlisi, siyasi iradenin bu konuda duyarlı ve istekli olmasıdır. Siyasi iradeye sesleniyor ve diyoruz ki atanamayan öğretmenler konusu büyük bir drama dönüşmüştür. Bu dramı bertaraf etmek sizin öncelikli sorumluluğunuzdur. Ülkemizin geleceği adına eğitimin sorunlarını bütüncül bir şekilde ele alarak çözmenin zamanı geldi geçiyor? Genç öğretmenlerimiz için biraz empati lütfen!!!


 

Erol ERMİŞ
Eğitim-Bir-Sen
İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı haber kaynağı:mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim