Öğretmen Diyarı

Öğretmen atamalarına yeni ayar!

 Kamuda çalışan aday veya asil memurlar, öğretmenliğe başvuruda ikiye ayrılmaktadır.

 

1- Öğretmenlikte adaylığı kaldırıldıktan sonra istifa eden veya diğer kurumlara geçenler, "hizmet süresi" kıstasına veya KPSS puanına göre başvuru yapabilmektedir. Ancak, bu seçeneklerden yalnızca biri tercih edilebilecektir.

 

2- Kamuda aday veya asil memur olarak çalışmakta iken ilk defa öğretmen kadrolarına atanacaklar ise, hizmet süresi kıstasına göre başvuramayacaktır. Bu durumda olanlar, diğer adaylar gibi sadece KPSS puanları ile başvurabilecektir.

 

Bu yılın Şubat ayına kadar, aday veya asil memurlardan; KPSS ile öğretmenlik alımlarına başvururken KPSS puanlarının yanı sıra muvafakat belgesi de isteniyordu. (Bakınız 2014 yılı Şubat ataması D/1 maddesi)

 

Ancak, 2014 Eylül Atama kılavuzunda, bu şartta değişikliğe gidilmiştir. Buna göre muvafakat belgesi,başvuru sırasında istenmeyecektir. Adaylar, "Ek-4/a yazı çerçevesinde alınan Ek-4/b muvafakat belgesi"ni, eğer sonuçlar açıklandığında bir kadroya yerleşmişseler, atamalar sırasında istenecektir.

 

Bunun bir iyi bir de kötü tarafı bulunmaktadır. 

İyi tarafı, başvuru süresi kısa olduğu için bazı adaylar bürokrasiye takılmayacaktır. 

Kötü tarafı ise eğer aday veya asil memurun çalıştığı kamu kurumu muvafakat vermez ise MEB atamayı yapmayacağı için, hem kadro boş kalacak hem de adayların açacağı davalar ile hukuki bir süreç başlayacaktır.

 

memurlar.net

 

________________________________________________________________

 

ADAY ÖĞRETMENLERE YAZILI VE SÖZLÜ SINAV

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) tüm maddeleri görüşülerek geçen torba yasanın Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla birlikte 40 bin öğretmenin de ataması yapılacak. Habertürk'ten Selvi Çelik'in haberine göre, bu yıl ilk kez öğretmenliğe başlayacak 40 bin adayı yeni uygulamalar bekliyor.

Mart ayında yasalaşan kanun kapsamında "aday öğretmenlikten" asile geçişte kurallar değişti. Asil öğretmenlik için sözlü ve yazılı sınavların geçilmesi gerekiyor.

 

MEB'DEN KOMİSYON

 

Mülakatlarda aday öğretmenler; konuyu kavrayıp özetleme, ifade etme, ikna kabiliyeti, muhakeme gücü, iletişim becerileri, özgüveni, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı yönünden değerlendirilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol