Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamaları yılbaşından sonra belli olacak

AKİM olarak bilinen Ak Parti İletişim Merkezi'ne öğretmen atamaları konusunda '2013 Şubat ayında öğretmen ataması yapılacak mı?' ve '2014 Ağustos ayında kaç bin öğretmen atanacak, atanacak öğretmenler branşlara göre nasıl dağılacak?' sorularını sorduk. 

 AKİM'den gelen cevapta konunun Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilgili mercilere iletmiş olduğu anlaşılmakta ve gelen cevapta Şubat ataması sorusuna hiç bir cevap verilmemiş olması dikkat çekmektedir. Ayrıca 2014 yılının Ağustos ayında yapılacak öğretmen atamalarının sayısal olarak ne kadar olacağının yılbaşından sonra belli olacağı belirtilmiş, hangi branşa ne kadar kontenjan ayrılacağı geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da atama takvimine çok yakın bir zamanda açıklanacağı anlaşılmaktadır.


 Ayrıca '2013 Şubat ayında öğretmen ataması yapılacak mı?' sorusuna cevap verilmemesi Şubat ataması konusunda ataması yapılmayan öğretmenlerin sendikalar, siyasi partiler, sosyal medya ve çeşitli yollara girmiş olmaları, baskı oluşturmaları, hükümeti Şubat ataması konusunda düşünmeye sevk etmiş olacağını ve Şubat ayında atama olacağını umut ediyoruz.05.11.2013

Öğretmen açığını en kısa zamanda kapatmak, bakanlığımızın en öncelikli hedeflerinden biridir. İşsizlik yalnız ülkemizde yoktur. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD' den de, Avrupa birliği ülkelerinden de vardır. Her zaman dediğimiz gibi bu ülkede en fazla atanan kesim öğretmen adaylarıdır. Buna basit bir örnek; yapılan son açıklamalara göre ülkemizde yaklaşık 3 milyona yakın işsiz olduğu açıklanmıştır. Bunlardan 300 bini öğretmen adayı ise Öğretmen adayların işsizler içinde ki oranı % 10'dur. Bu orantıya göre bir yılda tahsisi edilen kadroların % 10'u öğretmenlere verilmesi gerekirken, tahsis edilen kadroların % 50'sine yakını öğretmenlere verilmektedir. Bu öğretmenlere yapılan pozitif ayrımcılığın ve eğitime verilen önemin en bariz örneğidir. Bütçe imkanları dâhilinde her yıl atama sayısı artmaktadır. Son on yılda ortalama her yıl 40 bin öğretmen ataması yapılmıştır ve bu sayıda başka hiçbir kuruma atama yapılmamıştır. Ama siz 40 bin atamaya komik diyorsunuz. Buna da saygı duyuyoruz. Ağustos 2014 atamasında ne kadar atama yapılacağı henüz kesinleşmemiştir. İyi günler diliyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı -


Saygı ile...


Melih Öztürk 


personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim