Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Önerileri
Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Önerileri
 
 
 

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER SALİH HAZIR

Madde No

Madde

Öneriler

5-f

Öğretmenliğe ilk defa atanacakların, başvuruların yapıldığı yılın ilk günü itibarıyla 40 yaşını doldurmamış olmaları

40 Yaş şartı tamamen kaldırılmalıdır.

32-a

. Öğretmenlerden; a) 06/05/2010 tarihinden önce Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak göreve başlayan, öğretmenler zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulur."

Teknik Olarak Sözleşmeli Öğretmenlerde Muafiyet Maddesine Eklenmelidir

7

Eğitim Personeli Planlama ve Değerlendirme Kurulunun görevleri

İlk defa atanacak öğretmenleri için kurulan Komisyon eklenmelidir

8-9

İl Eğitim Personeli Planlama Kurulu

Yer Değiştirmeleri Yapacak Komisyon tekrar eklenmelidir

35(1)

Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilir.

Yetkililer tarafından ilgili sürenin10 veya 12 yıla çıkarılacağı ifade edilmişti. Öğretmenlerde bu minvalde bir beklenti oluşmuştu. Bu bağlamda sürenin 12 yıla çıkarılmasını öneriyorum. Bu değişiklikle yeni göreve başlayan bir öğretmen minimum 3 okulda çalışabilecektir.

Ayrıca bu kapsamda yapılacak olan ilk atamalarda büyük bir sirkülasyon yaşanacağı görülmektedir. Bu atamaların kademeli olarak yapılmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Bu bağlamda önerim, 2014-2015 yılı sonunda aynı eğitim kurumunda 18 yıl ve üzeri görev yapanların; 2015-2016 yılı sonunda aynı eğitim kurumunda 15 yıl ve üzeri görev yapanların; 2016-2017 yılı sonrasında ise aynı eğitim kurumunda 12 yıl ve üzeri görev yapanların tayinleri yapılmalıdır.

35(1)

Aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine bu sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde aynı ilde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır.

Atamalarda hizmet puanı esas alınacağından il merkezinde görev yapan öğretmenlerden düşük hizmet puanı olanlar mağdur olabileceklerdir. Özellikle il merkezlerindeki okullarda en az 30 yıllık hizmeti bulunan öğretmenler çalışabileceklerdir. Bu bağlamda 10-20 yıllık öğretmenler evlerinden çok uzak okullarda ve ilçelerde çalışmak durumunda kalacaklardır. Ayrıca il merkezinde görev yapan iki öğretmen eşten birinin tayini uzak bir ilçeye çıkarsa aile bütünlüğü bozulabilecektir. Buna ilişkin olarak bir madde de taslakta görülmemektedir. Aynı zamanda bazı küçük ilçelerde her okul türünde sadece bir eğitim kurumu olduğu düşünüldüğünde bu öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu başka ilçelerde çalışmak zorunda kalacaklardır. Özellikle yıllardır çalışıp bir ilçeye yerleşerek ev alan öğretmenler büyük bir mağduriyet yaşayabileceklerdir. Önerim rotasyonun çalışılan ilçe içerisinde olmasıdır. Zaten il içi isteğe bağlı atamalarda isteyen öğretmen imkanlar ölçüsünde başka ilçelere tercihte bulunabilecektir.

35(1)

Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına resen yapılır.

Resen atamalar sorun oluşturmakta ve MEB aleyhine mahkemelerden olumsuz sonuçlar alınmaktadır. Önerim, ilgili maddenin son kısmının " ;tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları çalıştığı ilçe içerisinde öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına resen yapılır"; şeklinde düzenlenmesidir.

35(4)

Sekiz yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere, yıllık izin, hastalık izni, aylıksız izin, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.

Özellikle aylıksız izinler sekiz yıllık görev süresine dahil edilmemelidir. Şöyle ki aylıksız izine ayrılan bir anne, maaş alamamakta, hizmet puanı bu şahsa verilmemekte ve okulunda fiilen öğretmenlik görevi yapmamaktadır. Örneğin bir yakınımız bu süre zarfında iki çocuk dünyaya getirmiş, bir sene aylıksız izin almış ve bu süre zarfında bu kişiye hizmet puanı verilmemiştir. Aynı zaman diliminde aylıksız izine ayrılmayan bir personelle arasında hizmet puanı açısından 10 puan fark oluşmuştur. Bu kişilerin aynı zaman diliminde tayin istemesinin eşitsizlik oluşturacağını düşünüyorum.

28(4)

Bir defaya mahsus olmak ve lisansüstü eğitimlerden yalnızca en yüksek öngörülen puan dikkate alınmak üzere doktora öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 90, tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 44, tezsiz yüksek lisans öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 36 puan eklenir.

Bu değişikliği oldukça önemli ve olumlu buluyorum. Düşüncem tezli ve tezsiz yüksek lisansa verilen puanların dengelenmesi yönündedir. Önerim tezsiz yüksek lisansa 22 puan (tezli yüksek lisansa verilen puanın yarısı) verilmesidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim