Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atama Takvimi ve En Çok İhtiyaç Olan Alanlar

En Çok İhtiyaç Olan Alanlar Neler? Sosyal Medyada Kimler Daha Aktif?

 

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER - ZEKİ KARA

 

Öğretmen Atama Takvimi Yıl Bitmeden Açıklanacak!

 

2014 Eylül öğretmen atamalarında sınıf öğretmenlerine 6 bin kadro verilmesi ve bazı branş öğretmenlerine az kadro ayrılması Şubat’taki 15 bin atamayı daha da önemli hale getirmiştir. Sosyal medya üzerinden branşçı-sınıfçı rekabeti hız kazanırken branş bazında da MEB’e yoğun baskılar yapılmaktadır. Öğretmen atama takvimi bu ay içinde açıklanacak olup 15 bin öğretmen ataması Şubat ayında yapılacaktır.

 

En Çok İhtiyaç Olan Alanlar Neler?

 

3 Aralık’ta 19. Millî Eğitim Şurasının gerçekleştirildiği otelde NTV canlı yayınına konuk olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ihtiyaç olan alanları şu şekilde sıralamıştı: İngilizce, Özel Eğitim, Rehberlik, Din kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi, İlköğretim Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe, Matematik, İlköğretim Matematik, Türk dili ve edebiyatı. Diğer alanlarda öğretmen açığı azdır. Yaz ayında dershane öğretmenlerinin kadroya alınmasıyla birlikte bazı branşlarda öğretmen açığı tamamen kapanacaktır.

 

Sosyal Medyada Kimler Daha Aktif?

 

Atanamayan öğretmen adayları sosyal medya yoluyla MEB yetkililerine ulaşmaya çalışıyor. Hemen hemen tüm branştan öğretmen adayları seslerini duyurmaya çalışırken Felsefe Grubu mezunları diğerlerinden daha çok mücadele ediyor. Felsefe Grubu alanına hem Felsefe hem de Sosyoloji mezunları atanmaktadır. Sembolik sayılarda verilen kadroları iki alan paylaşmaktadır. Ayrıca Felsefe Grubu derslerinin birçoğu liselerde seçmeli dersler grubundadır. Bilişim ve Tarih öğretmenleri de yoğun şekilde sosyal medyayı kullanmaktadır.

 

 

Takvim Bu Ay Belli Olacak!

 

Öğretmenlerin Özür grubu tayinleri ve 15 bin ilk atama takvimi Aralık ayı içerisinde belli olacak. Takvime göre Ocak ayında özür grubu tayinleri, Şubat ayında 15 bin atama yapılacak olup ilk atama branş dağılımları özür grubundan sonra netleşmiş olacaktır. Bazı internet sitelerinde verilen branş dağılımları sadece yorum ve tahminden ibarettir.

 

2015 Yazına Dikkat!

 

MEB, Şubat ayında 15 bin öğretmen atayacaktır. Eylül’deki 40 bini de hesapladığımızda 2014 KPSS puanıyla toplamda 55 bin öğretmen atanmış olacaktır. 2015 Bütçesinden MEB’e 15 + 5 bin atama izni verilmesi muhtemel. MEB’e yaz dönemi öğretmen ataması için yine TBMM’den kanun çıkartılarak yeni atama izinleri verilecektir. 35 bin civarında öğretmen atama izni verilmesi muhtemeldir. 2015 bütçesinden kalan 5 bin kadroyu da eklediğimizde MEB’in elinde 40 bin kadro olmuş olacaktır. Ağustos ayında dershane öğretmenlerinin kadroya geçirilmesinde mevcut kadrolar kullanılırsa 2015 Eylül ilk atama öğretmenkontenjanları büyük oranda azalacaktır. Öğretmen adaylarının 2015 KPSS ve sonrasını da düşünmesinde fayda vardır.

 

 

** Öğretmen atamalarıyla ilgili soru, görüş ve talepleriniz için tıklayınız

kaynak:"www.gazetekamu.com"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim