Öğretmen Diyarı

Öğretmen atama kontenjanları son durum

Öğretmen atama kontenjanlarınının dün gece açıklanması bekleniyordu ancak MEB beklenen açıklamayı yapmadı. Öğretmen kontenjanlarının açıklanmamasının sebebi Torba yasanın henüz Cumhurbaşkanı onayından geçmemiş olması.

 

Bu sebeple ertelenen öğretmen atama kontenjanları Cumhurbaşkanı onayının ardından meb.gov.tr sitesinden ilan edilecek. Öğretmen atamaları kontenjanları için açıklamanın yapılacağı saat henüz belli değil, gelen bilgiler bu gece kontenjanların ilan edilebileceği yönünde.

 

ÖĞRETMEN ATAMALARI

 

Meclis'te kabul edilen torba yasayla Milli Eğitim Bakanlığı'na öğretmen ataması yapması için 35 bin kadro verildi. MEB kazandığı 35 bin öğretmen atamaya elinde yer alan 5 bin atama hakkını da ekleyerek toplamda 40 bin öğretmen ataması yapacak. Haliyle açıklanacak 40 bin öğretmen alımı için kontenjanlar duyurulacak.

 

TORBA YASA ONAYI BEKLENİYOR

 

Milli Eğitim Bakanlığı kontenjan açıklaması ve öğretmen atamaları için Çankaya Köşkü'ne gönderilen Torba yasanın onaylandığının duyurulmasını bekliyor. Onaylamanın ardından torba yasa Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek. Hemen ardından da MEB öğretmen atama kontenjanlarını duyurup, öğretmen atamalarına başlayacak.

 

TORBA YASA'NIN ONAY YOLUNDAKİ SON DURUMU

 

TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı, Soma'lı madenciler, taşeron sistemi, 35 bin öğretmen ataması ve birçok vergi cezasının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemeleri de içeren 6 bölümlük "torba kanun" üzerindeki incelemesini tamamladı.

 

Kanun, bu incelemenin tamamlanmasının ardından, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in imzasıyla onay için Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yasayı 15 gün inceleme süresi bulunuyor.

 

"Torba kanunun" Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerine 3 Haziran'da başlandı. Tasarının komisyon görüşmeleri 37 gün, 300 saat sürdü, 61 madde olarak sunulan tasarı, komisyondan 148 madde olarak çıktı.

 

5 günlük aranın ardından tasarının Genel Kurul'da görüşmelerine 15 Temmuz'da başlandı. Görüşmelere, bayram tatili, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yeni Hükümetin kurulma süreci nedeniyle aralar verildi.

 

TBMM Genel Kurulu, "Torba Yasa" için 19 gün, 178 saat mesai yaptı. Verilen aralarla birlikte toplamda kanunun TBMM'de yasalaşma süreci 99 gün sürdü ve 478 saat mesai yapıldı.

 

Milletvekilleri, Genel Kurul'da önergeler üzerinde 500'e yakın konuşma yaptı.

 

ATAMALARLA İLGİLİ SON GELİŞMELER İÇİN TIKLAYINIZ

 

140 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

 

Okullarda 140 bin öğretmen açığı varken 40 bin öğretmen ataması yapılacak olması eleştiri aldı.

 

Eğitim-Sen Başkanı Kamuran Karaca da öğretmen atama sayısının yetersiz olduğunu ifade etti. Okullarda 140 bin öğretmene ihtiyaç varken 40 bin öğretmen ataması yapıldığını belirten Karaca, “Açık yine ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılacak. Dolayısıyla eğitimin kalitesi düşecek.” dedi.

 

Atamaların bu kadar gecikmesinin normal olmadığını kaydeden Karaca, ilçe ve köylere tayini çıkan öğretmenlerin büyük zorluk çekeceğini ve bunun eğitimde büyük aksaklıklara yol açacağını sözlerine ekledi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol