Öğretmen atama görüşmesi ne zaman olacak?

Yapılacak 40 bin öğretmen atamalarının Meclis'te görüşüldüğünü ifade eden Avcı, "Yemin töreninden sonra yapılacak olağanüstü toplantıda bizimle ilgili konuda görüşülecek. Zannediyorum Eylül başına kadar bir şekilde halletmiş olacağız. Biz atama takvimimizin gecikmemesi için tüm girişimlerimizi yaptık. Öğretmen adaylarımız rahat olsunlar. Onların zamanında atamalarını gerçekleştireceğiz. Genel Kurul'dan geçer geçmez gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

 

"KÜRTÇE SEÇMELİ DERSİMİZ VAR, KAFKAS DİLLERİNDEN SEÇMELİ DERSLERİMİZ VAR"

 

Branşlarla ilgili olarak da bilgi veren Avcı, "Elimizde hangi branşlarda ne kadar öğretmene ihtiyacımız var önce buna bakıyoruz. Bu branşlarda en çok hangi illerde açığımız var ona bakıyoruz. Dolayısıyla 40 bin yeni öğretmen adaylarımızı, ihtiyaç duyduğumuz branşlara göre oranlıyoruz" diye konuştu.

 

Yeni branşların olduğunu da açıklayan Avcı, "Seçmeli ders olarak 'Yaşayan Diller ve Lehçeler' diye bir seçmeli dersimiz var. Bu ders altında Kırmançi, Zazaki yani Kürtçe seçmeli dersimiz var. Kafkas dillerinden seçmeli derslerimiz var. Hangi ilde kaç Kürtçe veya Lazca, Çerkezce öğretmenine ihtiyacımız var, bunların dökümlerini çıkarıyoruz. Bu alanda tezsiz yüksek lisans, lisans eğitimi yapan öğrencilerimiz bu derse öğretmen olarak atanacaklar. Ama bunları okullara atayamıyoruz, her okulda Kürtçe öğretmene ihtiyacımız yok. Onları İl Milli Eğitim Müdürlüklerine atayacağız. Sonra İl Milli Eğitim Müdürü öğretmen arkadaşlarımızı hangi okulda bu ders seçilmişse oralara görevlendirilecek. Bu alanda da eğitim gören öğretmen adaylarımız bu ders yılından itibaren atanacak" dedi.

 

"8 BİNİ YA ÖĞRETMEN OLARAK DEVAM EDECEK VEYA BİR BAŞKA KURUMDA YÖNETİCİ MÜDÜR OLARAK DEĞERLENDİRMEK İÇİN MÜRACAATLARINI YAPACAKLAR"

 

Bakan Avcı, kamuoyunda yanlış anlamalara neden olan okul müdürü atamaları ile ilgili ise şunları söyledi:

 

"Yasa ve yönetmeliğin gereği olarak 4 yılını tamamlamış okul müdürlerimiz ile ilgili değerlendirmede kriterleri geliştirdik. Bu kriterlere göre 4 yılını tamamlamış öğretmenlerimiz değerlendirmiş olduk. Ortalamada 100 üzerinden 75 alan müdürlerimiz görevlerine devam ediyorlar. 75'in altında olan müdürlerimiz öğretmenliklerine geri dönecekler veya yeni atanacak boş müdürlük kadrosu için onlara da müracaat edebilecekler. Kamuoyunda 'Yüz binlerce öğretmen kıyıma uğruyor' gibi asılsız haberler yapıldı. 4 yılını tamamladığı için veya daha fazlası 10, 15, 20 yıldır aynı kurumda müdürlük, yöneticilik yapan arkadaşlarımız var. Bunların tamamının sayısı 16 bin. Bu son değerlendirmeler sonucunda 8 bini başarı bulunmuş ve devam ediyor. 8 bini ya öğretmen olarak devam edecek veya bir başka kurumda yönetici müdür olarak değerlendirmek için müracaatlarını yapacaklar."

 

 

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim