Öğretmen Diyarı

Öğretmen ağzını bantlayıp derse girdi

Öğrencilerinin şaşkın bakışları altında derse başlayan Öztürk taviz vermeden dersini işledi.

Ders sonrasında fikirlerini aldığımız Utku Öztürk, böyle bir uygulamaya gitme sebebini anlattı.

Ülkemizde yabancı dil eğitiminde ciddi bir eksiklik olduğunu belirten Öztürk 15 sene yabancı dileğitimi alan çocukların tek kelime konuşamadıklarını vurguladı. Klasik yabancı dil eğitimindeöğretmenin sürekli olarak öğrenciye bilgi aktardığına değinen Öztürk; "Bu süreçteki terminolojiyideğiştirmemiz lazım. Artık dilbilimciler "öğrenme" kelimesi yerine "karşılaşma" kelimesinikullanıyorlar. Çünkü yabancı dilde ilk kez sunulan bir yapı veya kelimeyle öğrenci sadece"karşılaşır." Öğrenmenin sağlanabilmesi için yüksek frekansta bu yapıya veya kelimelere maruz bırakılmaları gerekir."dedi.

Yabancı dilin sürekli kullanımının gerektiğinin altını çizen Öztürk, öğretmenlerin bir şeyler öğretme derdinden vazgeçmeleri gerektiğini söyledi. Çocukların oturup öğretmenlerini sessizce dinlemelerinin sorunu çözmediğini dile getiren Öztürk, bu şekilde devam ettiği süreceyabancı dil eğitimindeki noksanlığın giderilemeyeceğini ifade etti.

Ağzını bantlayarak derse girmesini sembolik bir gösteri olduğunu anlatan Öztürk, "Videomuzu Youtube'da 2 binden fazla insan izlemiş. Bazı eleştirileri okudum, beni yanlış anladıklarını düşünüyorum. Ben susarak İngilizce öğrettiğimi söylemiyorum, yalnızca öğrencilerin üretken olması gerekliliğini anlatmaya çalışıyorum."dedi.

Uygulama öncesi çocuklara haber vermeyerek tamamen doğal bir ders işlediklerini belirtenÖztürk, "Yalnızca simgesel sustum ve bu durumda öğrencilerimin daha aktif olduklarını göstermek istedim.

Türkiye'de artık "Anlıyorum ama konuşamıyorum" klişesinin kalkması gerektiğini de savunan Öztürk, yaptığı dersin amacına ulaştığına inandığını belirtti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol