Öğretmen Diyarı

Öğretmen Adaylarının Yüzde 40\'ı Meslek İçin Yetersiz

36 yıllık öğretmenlik yapan ve 23 senedir de üniversitede eğitim dersleri veren Seibert, konuyla ilgili bir araştırma yaptıklarını açıkladı. Öğretmenlik mesleğini seçen gençleri üniversitede eğitime başlamadan önce 8 saatlik gönüllü teste tabi tutan profesör Seibert ve ekibi, sonuçların hayal kırıklığına yol açtığını söyledi.

Adayların öğretmenliğe yatkınlıklarını test eden Seibert, pek çoğunun motivasyon eksikliği ve mesleki beceriden yoksun olduğunu ifade etti. Meslek seçiminin ise, idealizmden ziyade başka kişisel kaygılarla yapıldığını vurguladı.

Passaulu profesör öğretmen adaylarının ifadelerinden örnekler de verdi:

“Bu 8′inci denemem, daha önce pek çok mesleği denedim ama başarılı olamadım.”
“Doktor olmak için puanım yetersiz geldiği için öğretmenliği seçtim.”

Frankfurt Üniversitesi’nden Eğitim Uzmanı Andreas Gold ise bu durumu şu sözlerle yorumladı: “Öğretmenliğe motive öğrenciler olduğu gibi, bu mesleğe hiç değer atfetmeyen üniversite öğrencilerimiz de var.”

Passaulu profesör Norbert Seibert, öğretmenliğin ciddi bir meslek olduğunu belirterek, eğitim fakültesine başlamadan önce adayların sınavdan geçirilmesi gerektiğini söyledi. Böylelikle mesleği seven ve zorluklarına katlanabilecek adayların üniversiteden mezun olacağını öne sürdü.

Bavyera Öğretmenler Derneği Başkanı Klaus Wenzel, Passau modelinin hem finansal hem de pedagojik olarak uygulanamayacağını savundu. Wenzel, testin ideal öğretmen adayını belirlemekte yetersiz olacağını kaydetti.

Bavyera Kültür Bakanlığı da test için somut kriterler bulunmadığını vurguladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol