Öğretmen Diyarı

Öğretmen Adaylarından Başbakan’a Açılım Çağrısı

Bölge insanının en büyük mağduriyetieğitim hizmetleri

 
 

Açıklanan paketler ve açılımlarla çözülmesi düşünülen terör sorunun temel nedeni gözlerden kaçıyor. Eğitimle ilgili ciddi problemler yaşanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki öğretmen açığını kapatmaya yönelik hiçbir adım atılmazken, açıklanan paketlerden medet umulması siyasi basiretsizlik olarak değerlendiriliyor. Doğu güneydoğuda yaşanan sorunların çözüleceğine ilişkin planların içinde bölgenin eğitim sorunlarının yer almaması ise tepkilere neden oluyor. 

Öğretmen açığı acilen kapatılmalı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ‘2009 İç Denetim Faaliyet Raporu’nda, Şırnak'a 2003-2008 arasında atanan 5 bin 129 öğretmenden 4 bin 609'u görev yerlerini kısa sürede bıraktığını açıklamıştı. Raporda ayrıca Aralık 2008 itibarıyla ücret karşılığı görev yapan öğretmen sayısınınsa 55 bin 786’ya ulaştığı belirtilmişti. Bu sayının da büyük bir kısmının o bölgede çalışan öğretmenler olduğunu biliyoruz. Bu günkü durum da o günden farklı değil. Hükümetin açıklayacakları bütün paketlerden daha büyük bir öneme sahip olan öğretmen açığının kapatılmaması, doğu ve güneydoğuda yetişen memleket evlatlarının cahil kalmalarına sebep olan bir devlet ayıbıdır. Devletin daha önce yaptığı hatalardan dolayı adeta günah çıkarttığı bu günlerde, eğitimle ilgili ihmallerini telafi edecek herhangi bir adım atılmaması sorunun kaynağının anlaşılmadığı şeklinde yorumlanıyor.

Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere tüm Türkiye’deki öğretmen açığı kapatılmadığı sürece ülkenin geleceğini inşa edecek öğretmenler ve yarınımızın mirasçıları öğrencilerin önemsendiklerine kimse inanmaz. 

En büyük açılım eğitim alanında olmalı

Sayın Başbakanımız başta olmak üzere sorumlu konumundaki tüm yetkililere sesleniyoruz.

Atanmayı bekleyen yüz binlerce öğretmen adayı ve onları bekleyen yüz binlerce öğrencilerinin beklentilerine karşılık verecek bir paket, memleketin sahip olduğu problemlerin çözülmesine, azalmasına katkı sağlayacak en önemli açılım olacaktır.

Gazatekamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol