Öğretmen Diyarı

Öğretmen Adayları 2014\'te Üzülebilir


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014yılında kamuya personel alımında sınırlamaya gideceklerini belirterek, 2014 yılında kamu kurumları içintoplam 40 bin adet atama kontenjanıtahsis edildiğini söyledi.Emniyet, 
Türk Silahlı Kuvvetleri Mensupları, öğretim üyeleri, hakim ve savcılar, doktor ve engelli personel atamalarının ilgili mevzuatları gereği kontenjan dışında istisna kapsamında yapıldığını vurgulayan Bakan Şimşek, "2013'te olduğu gibi bu istisnalar, 2014 yılında da herhangi bir müdahale olmadan devam edecek. Böylece 2014 yılında merkezi yönetim kapsamındaki idarelere kontenjan ve istisna kapsamında yapılacak atamalar dahil toplamda 74 bin personel alınacak. 2013 yılında ise bu rakam yaklaşık 130 bin düzeyinde bulunuyor" dedi.


Rakamlara bakıldığında, 2013 yılındaki rakamların yaklaşık yarısı kadar memur alımı yapılacağı görülüyor. Memur alımlarında her ne kadar en büyük payı öğretmenler alıyor olsa da, alımlara oranla ihtiyacı karşılaştırdığımızda bir o kadar da öğretmen ihtiyacı olduğu görülüyor.


2013 yılında yapılan yaklaşık 40 bin öğretmen ataması bile son derece yetersiz kalmışken, son açıklamalara göre 2014 yılında bu rakamdan çok daha az sayıda öğretmen ataması yapılması ihtimali şimdiden karşımıza çıkmış bulunuyor.


Sayın Maliye Bakanını bu konuda uyarıyor; öğretmen alımlarını azaltmak yerine her yıl daha fazla öğretmen ataması yapılmasının gerekliliğini bir kez daha hatırlatıyoruz...


İLKER ÖZTÜRK / MEBPERSONEL.COM
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim