Öğretmen Diyarı

Öğretmen açığı var ama atama yok!

Cine5′te yayınlanan tartışma programı ‘Sözümü Kesebilirsin’de Araştırmacı – Yazar Mustafa Şen, Sosyolog – Yazar Hilal Kaplan ve Gazeteci –Yazar Yıldıray Oğur’un bu haftaki konuğu Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’ydı.

Şubat’ta öğretmen atamasının olmayacağını söyleyen Bakan Avcı, ücretli öğretmenlik kalkmayacak çünkü şu anki bütçe buna izin vermiyor dedi.

“Herkesi atamamız mümkün değil”

125 bin açık olduğunu ama 250 bin atama bekleyen öğretmen olduğunu belirten Avcı, ” Bu nedenle herkesi atamamız mümkün değil. Tabi bu noktada “bizi niye okuttunuz?” sorusunu sormakta öğretmenlerimiz haklılar. Nimet hanım zamanında başlatılmış ve benimle birlikte tamamlanmış projede ODTÜ, GAZİ Üniversitesi gibi üniversitelerimiz yer aldı ve çok değerli öğretmen istihdamı projesi hayata geçirildi.” dedi.

Nabi Avcı “Başbakanda söyledi şubatta atama yok.” diyerek Şubat atamasını dört gözle bekleyen öğretmen adaylarının umutlarını bir kez daha söndürdü.

2023 sonrasında hangi alanda hangi nitelikte öğretmene ihtiyaç duyulacak bunun belirlendiğini söyleyen Avcı, “ne yazik ki geç kalınmış bir çalışma bunu kabul ediyoruz. Keşke daha önce yapılmış olsaydı” dedi.

“Bütçedeki sıkıntı ücretli öğretmeni gerektiriyor”

80 bin civarında ücretli öğretmen olduğu ve bunun yerine kadrolu öğretmenlerin niçin görev almadığı sorusuna bakan şu şekilde cevap verdi: “Öğretmen açığı sorunu var doğrudur o nedenle ücretli öğretmen alımı var. Bütçemiz el vermediği için ücretli öğretmenler görev alıyor. Bu bir bütçe meselesi dolayısı ile optimumu bu sene yakalamaya çalıştık ve 40 bin öğretmen aldık ama gönül ister ki daha fazla alabilelim. Şu anki bütçe ücretli öğretmenliğin kaldırılmasına izin vermiyor.”

 

“En fazla bütçe MEB’e ayrılıyor”

Avcı, niye öğretmen alımına değil de diğer alanlara harcama yapılıyor?  sorusu üzerine ise “Bu soru diğer alanlar içinde sorulabilir. Bu sağlıklı bir yaklaşım olmaz. Şunu da ekleyeyim son 5, 6 yıldır en fazla bütçe MEB’e ayrılıyor. Bunun hepsinin öğretmen istihdamına yansımamasının sebeplerinden birisi örneğin İstanbul’a 25 bin ek derslik yapmamıza rağmen hala 129 bin ek dersliğe ihtiyaç var. Bu ve buna benzer giderlerimizde mevcut.” şeklinde açıkladı.

“Atamalarda öncelik ihtiyaç duyulan branş”

Bakan Avcı, Atama yapılırken önce ihtiyaç duyulan branş sonra en çok öğretmen ihtiyacı olan şehirler belirlendiğini ve ona göre öğretmen kadrolarının dağılımının gerçekleştiğini belirtti.

“Alan değiştirenler eski alanlarına dönemeyecek”

Avı alan değişikliğiyle ilgili ise “Sınıf öğretmenleri norm fazlası olunca başka alanlara geçtiler sonra mahkeme bu geçişi hukuken geçersiz buldu. Mütala ile olmaz, karar almalısınız dedi. Alan değiştirenlerin tekrar eski alanlarına dönüş olmayacak” dedi.

“80 sayılı karar ne diyorsa o”

Felsefe mezunları psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenliği istiyorlar ancak 80 sayılı karara göre hareket etmek durumundayız

“Seçilen forma en az 4 yıl değiştirilemeyecek”

Devlet okullarında özellikle aileler tarafından forma talebi kamuoyunda oldukça fazla bu nedenle serbest kıyafet uygulaması devam ediyor ancak bunun içerisinde forma da seçilebilir. Velilerin yüzde %51 ne isterlerse ona göre kıyafet uygulaması okullarda uygulanacaktır. Forma seçilirse bu forma en az 4 yıl boyunca değiştirilemeyecek. Aileler her yıl farklı forma almaya mecbur bırakılamayacak.

“Sosyal bilimler lisesi kapatılmayacak”

Son günlerde sosyal bilimler lisesi kapatılacak söylentisi gerçeği yansıtmıyor.

Yılbaşından itibaren dershanelerin ruhsatları yenilenmeyecek”

1 Ocak 2014′ten itibaren dershanelerin ruhsatlarının yenilenmeyeceğini ve dolayısıyla da yasal olarak MEB’e bağlı böyle bir kurumun kalmayacağını belirtti. “Özel okula dönüşeceklere arsa temini gibi teşvikler verilecek. 3 yıl gibi bir süre içersinde de özel okul olma yeterliliklerini tamamlamaları istenecek.” dedi.

Yönetici Rotasyonu il ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi:”Yönetici Rotasyonu Mayıstan itibaren yapılacaktır.”

 

Kaynak: http://sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol