Öğretmen Diyarı

Öğretmen açığı 2 yılda nasıl kapanacak?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2 yıl içerisinde öğretmen açığının kapatılacağını açıkladı. Peki bu açık nasıl kapanacak?
Milli Eğitim Bakanlığı'nda 900 bin öğretmen görev yapmaktadır. Bakanlığın toplam öğretmen(EÖH) normu ise 1 milyon civarındadır. 11 Kasım 2015'te norm güncelleme sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak ama öğretmen açık sayısı son verilere göre 95 bin 600 olarak açıklandı. Son güncelleme ile yaklaşık olarak 100 bin olacağı tahmin ediliyor.
TGRT Haber ve İhlas Haber Ajansı (İHA) Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın TGRT Haber televizyonunda sorularına cevap veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2 yıl içerisinde kadrolu öğretmen açığının tamamen kapatılacağını açıkladı. Peki bu nasıl olacak?
Sayısal veriler ile değerlendirme yaparsak, en az 95 bin 600 norm açığı günümüz itibariyle var. Bunun yanı sıra her yıl MEB'den ölüm, emeklilik, istifa, kurumlararası geçiş, görevde yükselme(Şube müdürü, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürü, bakanlık bürokratı olma vb.) gibi nedenlerden dolayı binlerce öğretmen ayrılmaktadır. Yıllık MEB'den ayrılan öğretmen sayısını da sayısal verilere dayandırmak için son 10 yılda MEB'den ayrılan öğretmenlerin ortalaması olan 18 bin 688 sayısını ele almakta fayda var.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın açıklamasına göre 2 yılda öğretmen açığı kapanacak ise 95 bin 600 norm açığa ve 2 yılda MEB'den ayrılan öğretmenler için(37 bin 376) öğretmen ataması yapılması gerekiyor. Toplam olarak düşünüldüğünde 132 bin 976 öğretmenin atanması demek bu.
2 YILDA 133 BİN ÖĞRETMEN NASIL ATANACAK?
2016 yılının Şubat ayı, 2016 yılının Ağustos ayı, 2017 yılının Şubat ayı ve yine 2017 yılının Ağustos ayı olmak üzere toplamda 4 atama döneminde yaklaşık olarak 133 bin öğretmenin atanacağını söylemek son yapılan atamalara göre mümkün gözükmüyor. Kadrolu öğretmen ihtiyacının 2 yıl içerisinde tamamen kapatılması için yıllık yaklaşık 68 bin öğretmen ataması yapılması gerekiyor.
2016 YILI ŞUBAT 30, AĞUSTOS 38 BİN
Bakan Avcı'nın açıklamalarının uygulanıp açığın kapatılması için 2016 yılının Şubat ayında yapılması planlanan 30 bin öğretmenin üzerine aynı yıl Ağustos - Eylül döneminde 38 bin öğretmenin daha atanması gerekiyor. Yapılan açıklamalar doğrultusunda 2016 yılının Ağustos ayında 20 bin öğretmenin atanacağı durumu ortaya çıkıyor. Bakanlık, gerçekten 2 yıl içerisinde öğretmen açığını kapatmayı planlıyorsa 2016 yılının Ağustos dönemi için 35-40 bin aralığında bir atamanın yapılmasının öngörüldüğünü açıklamalıdır.
ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPATILIRSA NE OLACAK?
Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığı kapatılırsa 1 milyon öğretmene kavuşmuş olacak. Yıllık MEB'den çeşitli nedenlerle ayrılan öğretmen sayısı ve bakanlığın derslik/okul yapımı için ayırdığı kaynak ile yıllık otomatikmen 25 bin civarı bir öğretmen ihtiyacı oluşuyor. Bu atamaların da 2018 ve sonrasında Şubat ve Ağustos aylarına dengeli dağıtılarak yıllık 25 bin öğretmen ataması yapılması en kuvvetli ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİĞE SON
Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), norm kadro boşluğundan dolayı ilgili İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri vasıtası ile Ücretli öğretmenlik ilanına çıkıyor ve öğretmen ihtiyacını geçici de olsa bu yöntemle kapatıyordu. Öğretmen ihtiyacı kapatıldığında artık ücretli öğretmenlik de tarih olmuş olacak. Dolayısıyla eğitimin kalitesi ve niteliği yükselecek.
SON SÖZ
Öğretmen ihtiyacının 2 yıl içinde kapatılması öngörüsüyle, yıllık ortalama 68 bin öğretmen atanır mı, ücretli öğretmenlik tarih olur mu, eğitim kalitesi artar mı, kangren haline gelen atama bekleyen öğretmen sorunu bir nebze de olsun çözüme ulaşır mı? gibi soruların cevabını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın Mart, 2014 tarihli aşağıdaki açıklamasını paylaşarak siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.
MART 2014 tarihli(20 AY ÖNCE) Bakan Avcı'nın açıklaması: “Kadro ölçüsü imkanlarında öğretmenlerimizi alıyoruz. Eksiğimiz olan 126 bin öğretmen açığını 2 yıl içinde tamamlayacağız. Ondan sonra ücretli öğretmenlik meselesi de kalmayacak. Herkes kadrolu olarak görevine devam edecek. Ondan sonra ise sadece emekli olanların yerine almaya başlayacağız.”

 

 

Kaynak: Melih Öztürk / Mebpersonel.com / Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol