Öğretmen Diyarı

Öğretmen Açığı 2 Yıl İçinde Kapatılabilir Mi?

 Öğretmen açıklarının yapılan planlamalara göre bir ya da iki yıl içinde kapanacağını dile getiren Bakan Avcı, sözlerine şu şekilde devam etti: 

 

 

"Kadro ölçüsü imkanlarında öğretmenlerimizi alıyoruz. Eksiğimiz olan 126 bin öğretmen açığını 2 yıl içinde tamamlayacağız. Ondan sonra  ücretli öğretmenlik meselesi de kalmayacak. Herkes kadrolu olarak görevine devam edecek. Ondan sonra ise sadece emekli olanların yerine almaya başlayacağız."

 

Bakan Avcı'nın bu açıklamaları, atama bekleyen öğretmenler tarafından olumlu karşılandı. Fakat Avcı'nın söylediği gibi 126 bin öğretmen atamasının 2 yılda içinde yapılması anlamına gelen bu açıklamanın ne ölçüde gerçekleştirileceği konusunda şüpheler var.

 

Avc'nın bu açıklamasına göre öğretmen açığını 126 bin olarak kabul edersek; 2014 ve 2015 yıllarında toplam 126 bin öğretmen ataması yapılması gerekiyor. 2014 Ağustos ayında 40 bin öğretmen ataması yapılacağı Başbakan ve Bakan Avcı tarafından dile getirildi. Geriye atama yapılması gereken 86 bin kadro kalıyor. Tabi bu rakamın üzerine, 2 yıl içerisinde emekli olacak öğretmen sayısı da eklenebilir. 

 

Bu açıklamalara göre 2 seçenek ortaya çıkıyor:

 

1. seçenek 2014'te yapılacak öğretmen atama sayısının artırılması.

 

Bakanlık ya Ağustos'ta yapılacak alım sayısını artıracak ya da Ağustos dışında farklı bir tarihte öğretmen alımı yapacak.

 

2. seçenek ise, 2015 yılında rekor sayıda öğretmen ataması yapılması.

 

Bakanlık eğer 2014 yılında Ağustos'ta yapacağı 40 bin atama dışında herhangi bir alım yapmazsa veya bu sayıyı artırmazsa, 2015 yılında yaklaşık olarak 90 bin civarında öğretmen ataması yapması gerekiyor. Bu rakam da aynı yıl içinde yapılmış olan en yüksek atama sayısı olacak.

 

Bakalım Bakan Avcı'nın ''126 bin öğretmen açığını 2 yıl içinde tamamlayacağız'' sözü ne kadar gerçeği yansıtacak.

 

Umarız söylenildiği gibi öğretmen açıkları kapatılır ve ücretli öğretmenlik uygulaması kaldırılır. Çünkü okulların öğretmene, öğretmenlerin de atanmaya ihtiyacı var...

 

İLKER ÖZTÜRK / MEBPERSONEL.COM

twitter.com/ilkeroztrkk

 

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol