Öğretmen Diyarı

ÖĞRENİM ÖZRÜ İÇİN HAKSIZ ELEŞTİRİ!

 PERSONEL MEB NET/ÖZEL HABER

Öğrenim özrüne bağlı yer değiştirmelerin bu sene de yapılmayacak olması iki sendikanın tepki vermesine neden oldu. Bu hususta açıklama yapan MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN eleştiriliyor. Doğrusu öğretmen olarak özeleştiri yaptığımızda, öğrenim özrünün yer değiştirmeler için bir bahane olduğunu hepimiz biliyoruz. Çevremizden de görüyoruz. Sırf öğretmen camiasına şirinlik yapayım diye açıklamalar yapılıyor. İzmir’de görev yapıp Van’da yüksek lisans yapmak isteyen bir öğretmene rastlayamazsınız. Büyük şehirlerde yüksek lisans yapmanın cazibesini anlamış değilim. Herkes çevresine bir baksın! Öğrenim özrüne bağlı yer değiştirmelerin ne amaçla kullanıldığını görecektir. Tüm camia bunu biliyor ama sessiz kalıyor.

Bugün Ülkemiz gelişmişlik açısından 10-15 yıl önceki gibi değil. Gerek ulaşım, gerekse üniversitelerin sayısı bakımından önceki yıllara göre kat be kat daha iyi durumdadır. Kaldı ki onlarca özel üniversite var. Öğretmen olarak ataman yapılsın sonra özel üniversitelerin birine kayıt yaptır ardından tayin iste! Olmadı eş durumundan iste, O da olmadı başka bir özürden yer değiştirme iste! Peki de herkesin ısrar ile çalışmak istemediği bölgelerdeki öğrenciler ne olacak? Ya da norm fazlası olarak illere yığılmanın bedelini ben bir vatandaş olarak niye ödeyeyim? Benim vergilerim ile norm fazlası yüzlerce hatta binlerce öğretmene maaş ödenecek? Bunun neresi doğru!

Memurların yer değiştirmeleri ile ilgili iki tane yönetmelik var. Bunlardan bir tanesi üst yönetmelik bir tanesi de Bakanlıkların kendi hazırladıkları yönetmelik. Devlet Memurları Yer Değiştirmeleri Suretiyle Atamalarına ilişkin Yönetmeliğinde Öğrenim Özrü grubu yer değiştirmeleri diye bir yer değiştirme şekli yok.

Memurun İsteği Üzerine Yapılabilecek Yer Değiştirmeler

Madde 12 – Aşağıda belirtilen özürlerin belgelendirilmesi halinde, bölgelerdeki ve/veya hizmet alanlarındaki zorunlu çalışma süreleri tamamlanmadan memurun isteği üzerine yer değiştirme suretiyle atama yapılabilir:

A Özür Grubu: Sağlık Durumu,

B Özür Grubu: Eş Durumu,

Bu özür grublarında, yukarıda belirtilen öncelik sırası esas alınır.

 

Ama 2010 yılında yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinde özür grubu yer değiştirmeleri arasında Öğrenim Özrü sayılmış durumda! Bakanlıkların hazırladığı mevzuatlara kimi zaman veryansın ederiz, üst yönetmelikte var olan hükümler burada yok diye! Burada da tam tersi durum söz konusu üst mevzuatta olmayan husus alt mevzuat diyeceğimiz Bakanlık mevzuatında var.

Öğrenim durumu özrü

MADDE 38 – (1) Bu Yönetmelikle öngörülen zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan öğretmenlerden; yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarında bilimsel hazırlık, yabancı dil hazırlık ve tez dönemi dâhil tezli/tezsiz yüksek lisans veya doktora eğitimine kayıtlı olan öğretmenler, lisansüstü öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının bulunduğu yere görev yerlerinin değiştirilmesini isteyebilirler.

………

Mahkeme kararlarını incelediğinizde Bakanlığın yönetmeliğinde olan hüküm kılavuzda niye yok diye aleyhte kararlar çıkıyor. Oysa çerçeve yönetmeliğe bakılsa sorun olmayacak. Bence bu hususta Bakanlığa haksızlık yapılıyor. Sayın Müsteşarın açıklamalarını gerçekçi buluyorum. Öğrenim özrü yer değiştirmelerine yol açmak, tayin istemenin en kolay yolu olacaktır. Üniversitelerde işini yaptıran yer değiştirirken, yıllarca tayin bekleyen diğer öğretmenler avucunu yalayacaklardır. Öğrenim özrü bahane yer değiştirmek şahane düşüncesi ile hareket edildiğini hepimiz biliyoruz. Ama yüksek sesle söylemeye çekiniyoruz. Özür grubları yolu ile yer değiştirmenin bedelini tayini çıkmayan bir başka öğretmenin ödediğini ise hep unutuyoruz.

Cengiz ŞAHİN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim