Öğretmen Diyarı

Öğrenciye Ödev Verirken Dikkat!

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, proje ve performans görevi konularının, öğrencilerin düzeyine uygun ve yerel imkânlar çerçevesinde yapılabilecek nitelikte olması gerektiğini söyledi.  

İlde görev yapan okul müdürleriyle bir araya gelen Fatih Başak, bilgilendirme toplantısı düzenledi. Hürriyet İlköğretim Okulunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başak, öğrencilere verilen ödevlerin hazırlanmasında sadece internete bağımlı kalınmaması, kütüphanelerin, kaynak yardımcı kitapların, ansiklopedilerin de kullanılması ve öğretmenlerin öğrencilere rehberlik etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Performans görevlerinin öğretmen gözetiminde yapılacağını belirten Başak, “Gerek görüldüğü takdirde çalışmanın araştırma ve veri toplama gibi ön hazırlıklarının sınıf dışında, ürünün oluşturma ve sonuçlandırma aşamalarının ise sınıf içinde yapılması gerekiyor. Böylece öğrencilerin görevi yaparken sergilediği performansın, öğretmen tarafından gözlenerek daha gerçekçi bir şekilde değerlendirilecek. Ders öğretmenlerinin yeterince rehberlik yapmadığı, bir kısım ödevlerde kullanılan malzemelerin pahalı olması nedeniyle imkânı olmayan velilerin malzemeleri temininde zorlandığı, ödevlerin çoğunlukla internet üzerinden hazırlandığı, çalışmaların öğrenci katkısını içermediği, çalışmaların içerikleri yerine daha çok görselliklerinin değerlendirildiği, oldukça sık verilen proje ve performans görevlerinin öğrencinin evdeki zamanının büyük bir bölümünü aldığı ve dolayısıyla velilerin de öğrenciye yardımının kaçınılmaz olduğu ve bu ödevleri çoğunlukla velilerin yaptığı, bu nedenle de performans görevleri amacına hizmet etmemektedir.” dedi.

Yaklaşık iki saat süren toplantıda, okul ile kurum binalarının temizliği ve çevre düzeni, yeni birim kodları ve desimal dosya sisteminin kullanılması, taşıma eğitim ve okul ile kurum tabelaları gibi konular görüşüldü.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim