Öğretmen Diyarı

ÖĞRENCİNİN YÜKÜ AZALDI

Dershaneler, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yapılan son değişiklikle tarihe karıştı. Milli Eğitim Bakanlığı da öğrencilerin dışarıdan bir eğitime ihtiyaç duymadan öğrenim görmeleri için kolları sıvadı. Öğrencilerin ve velilerin talebi doğrultusunda her okulda kurs açacak alt yapıyı oluşturan Bakanlığın en önemli yeniliği ise e-yaygın modülü. Bu modül sayesinde kurslardaki tüm hareketlilik takip edilecek ve tüm talepler bu modül üzerinden gerçekleştirilecek.

ALT YAPILAR HAZIR

Kurslar için tüm alt yapıyı hazırladıklarını belirten İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız “Bakanlığımız kendi hazırladığı program sayesinde artık veliye, öğretmene yük kalmayacak. Eğitimde dışarıya bağımlılık kalktı” dedi.

SAVAŞTAN OKULA

Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerle ilgili iptal kararının ardından bazı dershanelerin dönüşüm taleplerini geri çektiğini belirten Yıldız “Bize 350 tane dershane içerisinde 200 tanesi dönüşüm için müracaat etmişti. Dönüşümden vazgeçen kurumlar var. Bakanlığın yaptığı mevzuat değişikliğiyle en fazla üç tane dersten kurs açılabilecek. Artık fiili olarak dershanecilik yapamayacaklar” diye konuştu. Okullarda yapılan yatırımlar ve eğitim programları neticesinde öğrencilerin başka eğitime ihtiyaç duymayacağını ifade eden Yıldız “Kurslar için gerekli olan testler, ek kitaplar, deneme sınavlar Bakanlık tarafından hazırlanacak. Velilerin ne yapacağım arayışı son bulacak” açıklaması yaptı. Bu arada aileleriyle savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan binlerce Suriyeli öğrenciye de eğitim verdiklerini hatırlatan Yıldız, 6 ilçede yarım gün faaliyet veren 9 okulu Suriyeli öğrencilere tahsis ettiklerini söyledi. Yıldız, ikametgah sahibi olan 5 bin Suriyeli öğrencinin okullarda eğitim gördüğünü belirterek yaklaşık 16 bin Suriyeli öğrencinin ise STK’ların açtığı 48 eğitim merkezinde okuduğu bilgisini verdi.

Nakilde yeni fırsat

TEOG yerleştirme ve nakil süreçlerinin başarıyla tamamladıklarını kaydeden Yıldız, son olarak çok az sayıda öğrenci olmakla beraber sisteme hiç yerleşmeyen veya açık öğretim okullarından birine yerleşen öğrencileri örgün eğitime yerleştireceklerini söyledi. İlçelerde kurulan komisyonların bu yerleştirmeleri yapacağını kaydeden Yıldız “Bu öğrenciler okullardaki boş kontenjanlar çerçevesinde çok programlı okullara, imam hatip okullarına veya meslek liselerine yerleştirilecek” dedi.

Toplu taşıma ücretsiz

İstanbul’da yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı 28 Eylül Pazartesi günü toplu ulaşım araçları ücretsiz hizmet verecek. Okulların açılacağı gün alınacak tedbirler için AKOM’da yapılan toplantıya göre kentte pazartesi günü yol-kazı çalışması yapılmayacak ve kazalar için trafikte çok sayıda çekici hazır bulundurulacak. Toplu ulaşım araçları 06.00 -14.00’te ücretsiz hizmet verecek. Trafiğe çıkacak 19 bin 536 okul servisi İSPARK otoparklarından saat 14.00’e kadar ücretsiz yararlanacak. Metro, tramvay, metrobüs, otobüs ek seferleriyle 745 bin yolcu toplu ulaşıma yönlendirilecek ve 500 bin aracın trafiğe çıkmaması sağlanacak.

 

 
Anahtar Kelimeler:
öğrencinin yükü azaldı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim