Öğretmen Diyarı

Öğrencinin SGK Mağduriyeti

1 Ocak 2012 tarihli Genel Sağlık Sigortası yasasına göre 18 yaşını tamamlayan ve bir okulda öğrenci olarak görünmeyen öğrenciler genel sağlık sigortasına dahil olabilmek için prim ödemek zorunda kalıyor. Ancak bu öğrencilere herhangi bir tebliğde bulunulmadığı için prim borçları sürekli birikiyor. Öğrenciler haberleri olmadan yıllarca borçlu olarak geziyor. Pek çok öğrenci bir hastaneye muayene olmak için gittiğinde prim borcu göründüğü zaman gerçeğin farkına varıyor. Ancak iş işten geçmiş oluyor. Şimdiye kadar pek çok gence bu yüzden prim cezası kesildi. 

 

Genel Sağlık Sigortası'na göre 18 yaşını doldurup bir kurumda öğrenim görüyor olarak gözükmeyen öğrenciler genel sağlık sigortası primlerini kendi ceplerinden ödüyor. Bu durum sadece erkek öğrencileri kapsıyor. Ancak pek çok öğrenci bunun farkında olmadan eğitimlerine devam ediyor. Son iki yıldır öğrencilerden pek çk şikayet geliyor. Pek çok öğrenci bunun farkında bile değil. Bazıları ise yıllar sonra fark ediyor ancak iş işten geçmiş oluyor. 

 

Kimi öğrenciler bir üniversiteyi kazanamadığı için kimisi ise liseden sonra sigortalı bir iş bulamadığı için primlerini yatıramıyor. Bazı öğrenciler ise üniversiteyi kazanmalarına rağmen gerekli belgeleri SGK şubelerine teslim etmedikleri için bir okulda okuyor görünmüyor ve çoğu zaman mağdur duruma düşüyor. Devlet öğrencilere ve ailelerine acımadan ceza kesmeye ve zorla prim borçlarını ödetmeye devam ediyor. 

 

Üniversiteyi kazanamayan ve 18 yaşından sonra okumayan öğrenci için prim borcundan kaçmak da oldukça zor. Eğer hiçbir şartı taşımıyorsa bu öğrecinin ceza almaması için gelir testine girmesi gerekiyor. Gelir testinde aile için belirlenen aylık gelire sahip olunmazsa genel sağlık sigortası devam ediyor. Gelir testinden geçemeyen öğrenci yine sigorta primi ödemeye mahkum ediliyor. Bize gelen pek çok şikayetten ötürü bu platformda siz değerli okuyucularımızla bunu paylaşmak istedik. Umarız öğrencilerin sorunları kısa sürede çözüme kavuşur

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol