Öğretmen Diyarı

Öğrencinin Güvenini Nasıl Kazanırız?

Yazar: Sınıf Öğretmeni Berat HAZIRAY
Güven; korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusudur. Öğrencilerimiz birinci sınıfa başladıklarında, en çok ihtiyaç duydukları duygudur güven.
Tanımadığı bir ortam, tanımadığı arkadaşlar ve ilk kez göreceği bir öğretmen. Bununla mücadele etmesini, ortama ayak uydurmasını ve bir de bir şeyler öğrenmelerini bekliyoruz. Düşünsenize, 6 yaşında bir öğrenci için tam bir kargaşa ortamı.

Tabi sadece birinci sınıflar için değil, tüm öğrenciler hatta yetişkinler bile kendilerini güvende hissetmek isterler. Bu duygu bizi rahatlatır. Öğrenme ortamının oluşabilmesi için güven ön şarttır. Güvenmezsek kendimizi rahat hissedemeyiz ve bunun sonucunda da öğrenemeyiz.

Öğrencilerimizin güvenini kazanmak için neler yapabiliriz?
Biz öğretmenlere bu noktada çok fazla iş düşüyor. Öncelikle ilk şartımız öğrencilerimize her zaman dürüst ve samimi olmaktır. Dürüst ve samimi olduğumuzu hisseden öğrenci bize güvenecektir.

Her zaman onların yanında olduğumuzu gösterelim.

Her ne olursa olsun, her ne yaparlarsa yapsınlar, onların yanında olduğumuzu bilmeliler. Hata da yapsalar bunu çekinmeden dürüstlükle bize ifade edebilmeliler. Öğretmenler de bu konuda çok fazla anlayışlı ve kabul edici olmalı. Her zaman şunu vurgulamalı. “Herkes hata yapabilir, biz öğretmenler de. Önemli olan hatalarımızdan ders almak ve aynı hatayı tekrarlamamaktır.”Kendimizi hiç hata yapmayan mükemmel varlıklar olarak tanıtmak hiç doğru değil.

Onları gerçekten sevdiğimizi hissettirelim.

Aslında sevgi de yukarıda yazdığım iki madde kadar önemli. Sevilmek hepimizin ihtiyacı. Neredeyse tüm gün birlikte oldukları, anne babalarından bile fazla gördükleri öğretmenlerinin onları sevmesi ve bunu her anlamda hissetmeleri gerekiyor. Çiçekler bile sevgisiz ortamda solarken, öğrencilerimizi nasıl büyütebiliriz?

Öğrencilerimiz saygı çerçevesini aşmadıkları sürece, merak ettikleri her şeyi sormalarını sağlayalım.

Tabi ki merak edip sordukları tüm sorulara da zaman ayırarak, onları önemsediğimizi hissettirerek cevap verilmeli. Asla bilmediğimiz sorularda, “Bu çok güzel bir soru. Haydi, sen bu soruyu araştır da gel, sonra da arkadaşlarına anlat.” diye kaçamak cevaplar verilmemeli. Artık teknoloji çağındayız. Çocukları böyle kaçamak cevaplarla kandırmak hiç de mümkün değil. Onlarda oluşan intiba söyle” Öğretmende bilmiyor.” Bunun yerine dürüstçe, “Canım inan ben de bilmiyorum. Ama ben de çok merak ettim. Haydi, gel birlikte araştıralım.”dediğimizde  onların gözünde her zaman hem dürüst hem de güvenilir oluruz.

Öğrencilerimiz, konu ne kadar zor olursa olsun, bu konuyu onlara öğretmek için her türlü yöntemi deneyebileceğimizi gösterelim.

Hep aynı yöntemi kullanıp, örneğin sadece düz anlatım metodunu kullanarak, sonra da “Siz nasıl öğrencilersiniz? On kere anlattım ama hala hiç bir şey anlamadınız!“ diye serzenişte bulunursak bir arpa boyu yol alamayız. Öğretmen, bu noktada yöntem değiştirmeli ve onlara hep şu mesajı vermeli” Olsun canını sıkma, bunu birlikte başaracağız.”Anlatım yolu yeterli olmadı mı, resimle, yine olmadı mı animasyonla, olmadı mı drama ile… anlatmalı ve başarısızlığın suçunu öğrenciye atmak yerine, başarmanın sevincini birlikte yaşanmalıdır.

Her zaman eşit ve adil olalım.

Daha önceki yazımda bundan biraz bahsetmiştim. Her öğrenci öğretmeninin tüm öğrencilerine adil olduğunu çok net hissetmeli. Akıllarında asla bu konuyla ilgili soru işaretleri olmamalı. Şunu da öğretmenler asla unutmamalı ki, “Pastayı eşit dağıtmak, her çocuğa aynı büyüklükte dilim vermek değil, kime ne kadar ihtiyacı varsa o kadar dilim verebilmektir.”

Evet, aslında yukarıda saydığım yöntemleri hepimiz uyguluyoruz. Ben de hepsini derleyip sizlere şöyle bir hatırlatmak istedim. Öğrencilerinizin size, sizin de çevrenizdekilere güveneceği, keyifli ve huzurlu bir yıl dilerim.

Kısa Bağlantı :  http://bit.ly/1VoNju7

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim