Öğretmen Diyarı

Öğrencilerinden yeni elektrikli araç

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencilerinin oluşurduğu 'Ae2 Project' ekibi, geliştirdikleri yeni güneş enerjili aracı tamamladı. YTÜ Davutpaşa Kampüsü'ndeki Otağ-ı Hümayun binasında tanırımı yapılacak elektrikli araç daha sonra Hollanda'ya uğurlanacak.

 

Araç, Rotterdam'da 15-19 Mayıs arasında düzenlenecek Shell-Eco Marathon'da, "Prototip, akü beslemeli elektrikli araç" kategorisinde ilk yarışına çıkacak.

 

Daha önce 1 kwh enerjiyle 437 kilometre yol gidebilen araç yapan Ae2 ekibi, yeni elektrikli araçlarıyla 700 kilometre yol katetmeyi hedefliyor. Yakıt tüketimine büyük etkisi olan ağırlıkta bir öncekine göre 3'te 1 oranında düşürüldü.

 

Yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ardından tamamlanan araçta, otomatik fren sistemi, araç içi kablosuz iletişim sistemi ve pit bölgesi ile aynı şekilde veri aktarımı sağlayan telemetri sistemi de yeralıyor.

 

Avrupa çapında binlerce öğrencinin daha az enerjiyle daha fazla yol alan araçlar tasarlayıp ürettikleri ve yarışarak test ettikleri Shell Eco-Marathon'a bu yıl Türkiye'den 17 takım katılacak.

 

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol