Öğretmen Diyarı

Öğrencilerin video kayıtlarını internetten paylaşanlara yasal işlem başlatılacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 81 ildeki bakanlığa bağlı okul ve kurumlara ‘ses, görüntü ve video paylaşımı’ ile ilgili önemli bir yazı gönderdi. Okul/kurumlarda görev yapan yönetici ve öğretmenler tarafından okul veya sınıf içinde...

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 81 ildeki bakanlığa bağlı okul ve kurumlara ‘ses, görüntü ve video paylaşımı’ ile ilgili önemli bir yazı gönderdi. 

 

Okul/kurumlarda görev yapan yönetici ve öğretmenler tarafından okul veya sınıf içinde yapılan etkinlik ve diyalogların kayda alınıp internet sitelerine yüklendiği ve sosyal medya ortamlarında paylaşıldığına ilişkin bilgilerin bakanlığa ulaştığı belirtilen yazıda, “Öğrencilerin kişilik gelişimleri ile psikolojik ve sosyal gelişimlerine etki yapacak her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarını genel ağ ortamlarına yüklediği ve paylaştığı tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılarak, Bakanlığımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim.” ifadeleri yer aldı. 

 

Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı, 81 ildeki tüm okullara Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzalı ‘Ses, Görüntü ve Video Paylaşımı’ başlıklı bir yazı gönderdi. Bakanlığa bağlı okul/kurumlarda görev yapan yönetici ve öğretmenler tarafından okul veya sınıf içinde yapılan etkinlik ve diyalogların kayda alındığı belirtilen yazıda görüntü, ses ve videoların internet sitelerine yüklendiği ve sosyal medya ortamlarında paylaşıldığına ilişkin bilgilerin bakanlığa ulaştığı belirtildi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 41’inci maddesinin dördüncü fıkrasında, "Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır." ifadesinin yer aldığı belirtilen yazıda, şöyle denildi: “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin 19. maddesinde ‘Bu Sözleşme’ye taraf Devletler, çocuğun ana-babasının ya da onlardan yalnızca birinin, yasal vasi veya vasilerinin ya da bakımını üstlenen herhangi bir kişinin yanında iken… her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması için yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemleri alırlar.’ aynı sözleşmenin 29’uncu maddesinin birinci fıkrasında ‘taraf devletler çocuk eğitiminin çocuğun kişiliğinin, yeteneklerinin, zihinsel ve bedensel yeteneklerinin mümkün olduğunca geliştirilmesi amacına yönelik olmasını kabul ederler.’ hükümleri yer almaktadır. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun Genel Amaçlar başlıklı 2’nci maddesinin ikinci fıkrasında Türk Millî Eğitiminin Genel Amacı, ‘Türk Milletinin bütün fertlerini; beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek.’ olarak belirlenmiştir.” ifadeleri yer aldı. 

 

İl, ilçe ve okul yöneticileri tarafından okul/kurumlarda görev yapan tüm personelin, öğrencilerle ilgili her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarının genel ağ ortamlarında paylaşılmasının uluslararası sözleşmelere, Anayasa'ya ve yasalara aykırı olduğu hususunda bilgilendirilmesi sağlanacağı vurgulanan açıklamada, “Bu gibi durumların önüne geçilmesi amacıyla gerekli tedbirler alınacaktır. Ayrıca, öğrencilerin kişilik gelişimleri ile psikolojik ve sosyal gelişimlerine etki yapacak her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarını genel ağ ortamlarına yüklediği ve paylaştığı tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılarak Bakanlığımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim.” denildi. 

 

personelmebhaber.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol