Öğretmen Diyarı

Öğrencilerin okul yolu çilesine yetkililerden inanılmaz gerekçe!

Konya’nın Karapınar İlçesi’nde daha önce köy statüsünde olan Bağdaylı Mahallesi’nde oturan ve Güzelkışla Mahallesi’ndeki ilkokulda okuyan yaklaşık 60 öğrenci, okullarına ulaşmak için her gün yaklaşık 1.5 kilometrelik yolu yürüyor.

Öğrenci velileri, dağlık alandaki yolun ıssız ve rampa oluşu nedeniyle çocuklarının taşımalı sistemle okullarına gitmesini isterken, bazı veliler ise şartlar değişmez ise çocuklarını okulu göndermeyeceklerini belirtti.

“ÖNLEM ALINMASI İÇİN KÖTÜ BİR OLAY MI YAŞANMALI?”

Veliler adına konuşan Seyhan Biçer, şöyle dedi:

“Köyümüzdeki çocuklar, yakındaki Güzelkışla Köyü’nde eğitim görüyor. Ancak iki köy arası yol uzak. Çocuklarımızın güven içine okullarına gidip gelemiyor. Bazen bizler götürüyoruz, bazen de kendileri okullarına gidiyor. Yol kırsal alanda ve ıssız, çocuklarımızın başına kötü bir olay gelecek diye de korkuyoruz. İlla kötü bir olay geldiğinde mi önlem alınacak.”

“YETKİLİLERDEN İNANILMAZ GEREKÇE”

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, ‘Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği’nde, yerleşim yerinin taşıma merkezine uzaklığının en az 2 kilometre olması gerektiği için taşımalı eğitimin gerçekleşemediğini ifade ediyor.

 

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim