Öğretmen Diyarı

Öğrencilerin ev kirası sorunu!

Eylül ayının gelmesiyle üniversiteler açılmaya başladı. Ailelerinden uzakta okul kazananların kiralık ev arayışlarını gören ev sahipleri de zam fırsatını kaçırmadı. İstanbul'da öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği semtlerdeki kira oranlarında geçen yıla göre yüzde 36.4'e varan artışlar görüldü.

FAHİŞ ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Geçen yıldan bu yana diğer öğrenci şehirlerindeki kira oranlarında da önemli artışlar yaşandı. emlakjet'in araştırmasına göre; kira artışında öğrencilerin yoğun olarak tercih ettiği İstanbul Üsküdar ipi göğüsledi. Üsküdar'da geçen yıl ortalama 550 lira olan 1+1 dairelerin kira oranı, bu yıl 750 liraya yükseldi. Ev sahiplerinin yaptığı yüzde 36.4 oranındaki zam, fırsatçılık olarak değerlendirildi.

AVCILAR'A İLGİ VAR
Geçen yıla göre İstanbul Bahçelievler'de de 2+1 dairenin kirası yüzde 30.3 artarak 860 liraya, Göztepe'de 1+1 dairenin kirası yüzde 29.4 yükselerek bin 100 liraya çıktı. Yine öğrencilerin tercihin ilk sıralarda yer alan İstanbul Avcılar'da da yüksek kira artışları görüldü. Avcılar'da geçen yıl 495 liraya kiralanan 1+1 evler, bu yıl 630 liraya kiraya verildi.

BARINMA SORUN OLDU
Büyükşehirlerde öğrenciler için en önemli sorun barınma olarak belirlendi. Devlet yurtlarının yeterli kapasitede olmaması, öğrencileri özel yurtlara ve evlere yöneltiyor. Ev sahipleri de bu fırsatı kaçırmayıp, fiyatları yükseltiyor. 

\"\"

\"\"


Kaynak: TAKVİM http://www.memurmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim