Öğretmen Diyarı

Öğrencilerin de velilerin de kafası karışık!

Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz yeni yazısında, özel okula dönüşen dershanelerle ilgili soru işaretleri olduğuna dikkat çekiyor.

İyi bir üniversite veya iyi bir lise hayali kuran ortaokul ve lise öğrencileri de onların velileri de önümüzdeki öğretim yılında nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine karar veremiyorlar.


Bilindiği gibi dersanelere 1 Eylül 2015’e kadar kapatma veya özel okula dönüşme şartı getirildi. Bu nedenle dersanelerin büyük bir bölümü okula dönüşme kararı aldı. Ancak bakanlığa başvuru yapan dersanelerden kaçının okul olmasına izin verileceği henüz belli değil.


1 – 15 Eylül tarihleri arasında hangi kurumlara onay verildiği kesinleşmiş olacak. (Kesin onay almış kurumlar MEB özel Öğretim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden araştırılabilir) Ancak özel okul olma başvurusu yapmış tüm dersaneler şimdiden veli ve öğrencileri kendilerine gelerek sınava hazırlanmaya ikna etmeye çalışıyorlar.


 


BEKLENTİLERİN ARTMASI YENİ ARAYIŞLARA NEDEN OLUYOR!


Bu tür kurumlar öğrencileri sadece sınavlara hazırlayacaklarını, lise müfredat programında olan ancak sınavda sorumlu olmadıkları derslerle öğrencilerini yormayacaklarının ve not kaygısı yaşatmayacaklarının sözünü veriyorlar. Ayrıca tüm öğrencilerinin devlet desteği alabileceğini, kalan ücretin de dersane ücretine denk geleceğini belirtiyorlar. Okullarından gerekli sınav hazırlık ve okul notu desteğini göremeyeceğini düşünen öğrenciler dönüşüm liselerini tercih etme eğilimine girmiş durumdalar.


Okuldan ve eğitimden beklenti her geçen gün daha da artıyor. Okuldan beklentinin artması veliler ve öğrencilerde memnuniyetsizliğe ve yeni arayışlara neden oluyor. İyi bir Anadolu Lisesinde okusa da dönüşüm liselerinde not tehdidi yaşamadan sadece üniversite sınavına hazırlanacak olmak öğrencilere cazip geliyor. Okullarından yeterli ilgiyi görmeyen ve beklentilerine cevap alamayan öğrenciler lise kültürlerinin eksik kalacağı kaygısına düşmüyor.


Bu sorunlar özellikle gelecekteki refahın eğitimle geleceğini bilen büyük şehirlerde yaşayanları daha çok tedirgin ediyor.


Bu durumda politika yapıcıların iki şey üzerinde sıkı bir çalışma yapmaları gerekiyor:


Birincisi; dersanelerin tümünün adını dönüşüm lisesi yapıp icraatlarına devam etmesine izin vermek ne kadar doğru oldu. Üstelik bu durumda okul olma kriterlerinin çok dışında olan bu kurumların gerçek anlamda eğitim – öğretim yapmaya çalışan özel okullara da darbe vurmasına göz yumulmuş olmayacak mı?


İkincisi; En kısa sürede lise düzeyindeki eğitim – öğretim sistemimizin ve üniversiteye kabul sistemimizi dünya standartlarına göre yenileyip öğrencilerin eğitimden beklentilerine cevap verecek düzeye taşınması gerekiyor.


Eğitim Uzmanı Hatice YILMAZ

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol