Öğretmen Diyarı

ÖĞRENCİLERİMİZİN MOTİVASYONUNU NASIL SAĞLARIZ?

Başarı, kendimiz için belirlediğimiz hedefe ulaşmaktır. Emeklerimizin ve çabalarımızın karşılığını aldığımız zaman, başarıya ulaştığımızı düşünür, mutlu oluruz. Başarılı beraberinde özgüveni getirir ve daha büyük başarıları…

Başarılı olmak için ilk şart motivasyondur diyebilirim size. Kendimizi tanımak bu noktada çok önemli. Bu sayede farkındalığımız artar ve planlarımızı o yönde yaparız.

Genelde biz öğretmenler nasıl öğrenirsek öyle öğretmeye çalışırız. (Görsel daha iyi öğreniyorsak, görsel materyallere daha çok yer veririz. Sözel daha iyi öğreniyorsak sözel çalışmalarımız daha ağırlıktadır…) Şunu asla unutmamalıyız ki, öğrencilerimiz de bizler gibi farklı özellikteler. Her biri farklı şekilde öğrenebiliyor. Bunun için her dersimizde onların ne kadar çok duyusuna hitap edersek, o kadar kalıcı öğrenmelerini sağlarız. Bu da bize başarı getirir. Başarıyı tatmaları da onları motive edecektir.

Öğrencilerimizin kimi çok duygusal, kimi çok hırslı, kimi mükemmeliyetçi, kimi ise, içine kapanık olabilir. Her birinin hazır bulunuşluğu ve motivasyonu farklıdır.

Peki onları nasıl motive ederiz?
Öncelikle her zaman adil olmalı ve bunu onlara hissettirmeliyiz. Fakat şunu asla unutmamalıyız. “Adil olmak, her zaman pastayı eşit paylaştırmak değildir. Kimin ne kadar pastaya ihtiyacı varsa, pastayı ona o kadar vermektir.” Çünkü her çocuk aynı açlık derecesinde değildir.

Kimi toktur, kimi çok açtır, kimi de biraz açtır. Bu sözü ilk duyduğumda şaşırmıştım. Öğretmenliğimin ilk yıllarında, bir öğrencimin başını okşarsam, kalan yirmi öğrencimin de başını okşardım, onlara eşit davranmak adına. Ama sonra aldığım eğitimlerden birinde fark ettim ki durum pek de öyle değil.  Yani her öğrenciye ihtiyacı olanı, ihtiyacı olduğu kadar vermek gerekiyor. Fakat bunu önce biz kabul edip inanmalı ve öğrencilerimize doğru bir şekilde anlatmalıyız. Biz inanınca her şey çok daha kolay ilerliyor.

Onları yüreklendirmeliyiz

Öğrencilerimizi mutlaka yapabilecekleri konusunda cesaretlendirmeliyiz. Hatta yapmaları için onlara fırsat vermeli, bu duyguyu her öğrencimizin tatmasını sağlamalıyız.

Sabırlı olmalıyız

Bir önemli madde de sabır. Her çocuk aynı hızda çalışmasını tamamlayamaz. Biz son derece sabırlı olmalıyız ve onu kaygılandırmadan, acele ettirmeden çalışmasını tamamlamasını beklemeliyiz. Burada bizim tavrımız çok önemli, çünkü biz sabretmez, tahammülsüz davranırsak, diğer öğrenciler de bizim gibi davranır ve öğrencimizi kaybederiz. Amaç onu motive ederek kazanmaktır.

Fırsat vermeliyiz

Öğrettiğimiz her şeyi denemeleri için onlara fırsat vermeliyiz. Sürekli konuşan ve yapan biz olmamalıyız. Biz, her zaman bilinçli birer rehber gibi davranmalıyız.

Her zaman onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz

Öğrenme ortamımız her zaman pozitif ve keyifli olmalı. Kaygı düzeyi artarsa öğrenme olumsuz etkilenir. Bunu her zaman hatırlamalıyız.

Sınıfımızda bu koşulları yerine getirerek sağlıklı bir öğrenme ortamı sağladığımızda, motivasyon kendiliğinden gelecek, başarı kaçınılmaz son olacaktır.

Hepimize bol motivasyonlu ve bol başarılı bir yıl dilerim.

  
Kaynak: http://clss.link/1PYRcGt

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim