Öğretmen Diyarı

Öğrencilere tablet dağıtımı sürüyor

Tablet bilgisayarın dağıtımına, İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yalçın Kazak'ın yanı sıra çok sayıda idareci katıldı.

Tablet bilgisayar dağıtımından önce konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, sınıftaki öğrencilere Fatih Projesi hakkında bilgiler verdi. Serin, "Fatih Projesi, eğitimde hem fırsat eşitliğini yakalamak hem de teknolojiyi iyi kullanabilmek adına bakanlığımız tarafından geliştirilmiş bir projedir. Bu proje 5 yıl süre ile uygulanacak ve tamamlanacak. Başlangıçta Türkiye genelinde 17 ilde 52 okulda bu proje pilot olarak uygulandı.


Şu an uygulamalar devam ediyor. 62 okulumuzda proje kapsamında 1646 tane sınıfımıza etkileşimli tahta takıldı. Bununla ilgili 65 adet doküman ve kamera takıldı. Yine 65 adet çok fonksiyonlu yazıcı, okullarımıza verildi. İlimizde bu kapsamda uzaktan eğitim merkezi açıldı. Bu eğitim merkezlerimiz şu andan itibaren aktif durumda. Bugün 689 tane tablet bilgisayar dağıtımı yapacağız. Bu tablet bilgisayarlar önümüzdeki günlerde sınıftaki tahtalarla etkileşimli hale getirilecek. Ümit ediyoruz ki yapılacak bu çalışmalar, öğrencilerimize teknolojiyi daha iyi kullanma ve daha iyi eğitim öğretim fırsatı sunar. Teknolojinin kullanılması da çok önemlidir. Bununla ilgili de 62 okulumuzda görevli yaklaşık 2 bin 500 öğretmenimizden 2 bin 400'ünü bu kapsamda çeşitli kurslarla eğittik. Öğretmenlerimiz bu teknolojiyi şu anda kullanabilecek durumdadırlar. Öğrencilerimiz de tabletlerini aldıktan sonra bu teknolojiyi kullanır hale gelecekler" dedi.


Eğitime verdiği önemle tanınan Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın ise, "Bir açıdan siz şanslısınız. Çünkü bizim zamanımızda beyaz tebeşir vardı. Hayat bu kadar hızlı gelişmiyordu. Siz bu hızlı tempoya ayak uydurmak zorundasınız. 20 yıl önce biz, beyaz tebeşir kampanyaları yapıyorduk. Bugün teknolojik bir noktaya geldik. Bugün artık o tebeşirler kalktı. Hem tahtalar hem de kullanılan materyaller değişti. Siz bu teknoloji çağının öğrencilerisiniz. Siz geleceğin çocuklarısınız. Geleceğin çocukları hem bilgiye ulaşmak hem de teknolojiyi kullanmak zorundadır. Yabancı dil öğreneceksiniz. Teknolojiyi iyi kullanacaksınız. Bu açıdan hükümetimizin başlattığı bu Fatih Projesi ile hem bilgi teknolojisini daha iyi yakalamak hem de böyle yazılı defter kitabın yerine artık çağın gerekliliği olan materyalleri kullanacaksınız. Ama bunu sadece almakla yetinmeyip, bu tablet bilgisayarları en iyi şekilde kullanacaksınız. Bir müddet sonra bu bilgiyi, teknolojiyi sizler üreteceksiniz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından tablet bilgisayarlar öğrencilere dağıtıldı.


SİVAS

SİVAS'ta Fatih Projesi kapsamında, pilot okul seçilen iki anadolu lisesinde 467 tablet bilgisayar dağıtıldı.


Fatih Projesi kapsamında Sivas'ta pilot okul seçilen Selçuk Anadolu Lisesi ve Prof.Dr. Necati Erşen Anadolu Öğretmen Lisesi'nde görev yapan öğretmenler ile 9'uncu sınıf öğrencilerine 467 tablet bilgisayar dağıtıldı. Tablet bilgisayar dağıtımına, Sivas Vali Yardımcısı Necmi Akman ile çeşitli kurum müdürleri katıldı. Türkiye'de ki öğrencilerin diğer ülkedeki öğrencilere kıyasla bir adım önde olduğunu söyleyen Vali Yardımcısı Akman, "Şimdi yaşadığımız dünya, küresel dünya diyoruz, hızlı akıyor. Ya da dijital dünya diyoruz. Şimdi siz o dijital ruhu yakalamalısınız. Sadece reel dünyada güçlü olmak yetmiyor, sanal dünyaya da hakim olma zaruretimiz var. Hem kendimiz için, hem ailemiz için, hem ülkemiz için. Osmanlı 19'uncu yüzyılda zamanı yakalayamamıştı. Küresel dünyaya hakimiyetini kaybetmişti. Ama şimdi o küre sizin parmaklarınızın ucunda" dedi.

Konuşmanın ardından Vali Yardımcısı Akman ve kurum müdürleri öğrencilere tablet bilgisayarlarları dağıttı. 2013-2014 eğitim yılının 1'inci döneminde ise diğer liselere tablet dağıtımı yapılacağı belirtildi. Fatih Projesi kapsamında Sivas'ta, 49 orta öğretim okuluna 958 etkileşimli panel tahta 51 okula ise birere adet çok fonksinyonlu yazıcı ve doküman kamera kuruldu. Panel tahta kurulan okullarda görev yapan 2473 öğretmene proje kapsamında 4 farklı branşta kurs verildi.


YOZGAT

YOZGAT'ta, Fatih Projesi kapsamında 2 okulda 194 öğrenci ve 12 öğretmene tablet bilgisayar verildi.


Yozgat Şehitler Fen Lisesi'nde düzenlenen dağıtım törenine katılan Vali Abdulkadir Yazıcı, öğrencilere tablet bilgisayarları teslim ettikten sonra, bir süre sohbet etti. Vali Yazıcı, öğrencilerin merakla beklediği tablet bilgisayarların dağıtımına bugünden itibaren başladıklarını belirtiği konuşmasında, "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl da pilot çalışma kararı doğrultusunda ilimizde 2012 yılında olduğu gibi eğitimde sürekliliğin önemi açısından Yozgat Anadolu Lisesi ve Şehitler Fen Lisesi pilot çalışmaya dahil edildi. 2012 -2013 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Yozgat Anadolu Lisesi'nde 120 ve Şehitler Anadolu Fen Lisesi'nde 74 olmak üzere toplam 194 öğrenci ve 12 öğretmene tablet bilgisayarları verildi" dedi.


Doğan Haber Ajansı

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim