Öğretmen Diyarı

Öğrenciler Veliler Dikkat! Bu değişiklikleri biliyor musunuz?

 Yeni eğitim dönemine bir takım değişikliklerle giren öğrenci ve öğretmenler, özellikle ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle ilgili bir takım sorunlar yaşamaktadır.

 

Öğrencilerin ders geçme koşullarından, devamsızlık haklarına, ders sürelerine kadar bir çok bilmesi gereken yeni düzenlemelerle ilgili, her hangi bir sorun yaşanmaması için yönetmelikteki değişiklikleri iyi bir şekilde analiz etmesi gerekiyor. Özellikle ilk yarı yıl tatiline sayılı günler kala bir çok öğrenci ve öğretmeni meşgul eden telafi sınavları, devamsızlıktan doğan sorunlar karneler alınmadan önce oldukça çok konuşulanlar arasında yer almaktadır. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından değiştirilen bu yönetmelikle birlikte bir çok detayda oldukça önem kazanmıştır. Bununla birlikte ilk başta devamsızlık hakkına dikkat etmesi gereken öğrenci ve velilerin, özürsüz 10 gün olmak şartıyla toplam devamsızlık hakkının 45 gün olduğunu bilmesi gerekmektedir. Devamsızlık hakkında en dikkat çeken nokta ise iki gün arka arkaya devamsızlık yapan bir öğrencinin disiplin suçu cezası uygulanacağını bilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte devamsızlıklarda velinin yükümlülüğü artacak, velinin devamsızlık için okul yönetimine beyanı özür izni için sayılabilecek. 

ÖĞRENCİLERİN BAŞARI OLMASI İÇİN ORTALAMALARI 50 OLMALI

 

Değiştirilen yönetmelikte bir önemli konuda öğrencinin bir dersten başarılı sayılabilmesi için alması gereken not ortalamasının yukarı çıkarılması olmuştur. Böylece bir öğrenci bir dersten başarılı olabilmesi için iki şart bulunmaktadır. Bunlardan ilki öğrencinin bir derse ait iki dönem ortalamalarının 50 olması ya da ilk dönem notu önemli olmaksızın, ikinci dönem o dersin dönem sonu puanının 70 olması gerekmektedir. Bu koşullar altında ders geçebilecek öğrencilerin , puanlarına dikkat etmesi gerekecektir. Karnelerin alınmasına sayılı günler kala bu detay oldukça önem taşımaktadır. 

 

Bu düzenlemelerle birlikte ortalama yükseltme sınavlarının uygulamasına da son verilerek sorumluluk sınavlarını da artık öğretmenler tarafından yapılacak. Ayrıca derslerden başarısız olan öğrenciler için sorumlu ders geçme yöntemi getirildi. Öğrencilerin o yıla ait toplamda üç dersini sorumlu olarak alabilmesine imkan tanınırken, önceki yıllara ait kalan dersleri de sorumlu olarak alabilecek öğrenciler, bu düzenlemeyle yıl bazında üç, toplamda altı dersi sorumlu olarak alabilecek. Ayrıca bir dersten aldığı puanı düşük olarak gören ve ya soruda bir hata olduğunu düşünen öğrenci sınava itiraz edebilecek. İtirazlar öğretmenler tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından değerlendirilecek.

 

Meb Medya - kamugundemi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim