Öğretmen Diyarı

ÖĞRENCİLER TERCİH YAPACAK AMA...

 1,3 milyon öğrenci, lise tercihlerini yarından itibaren yapmaya başlayacak, ancak kafalar karışık. Türkiye ve il sıralamaları açıklanmayan öğrenciler, tercihlerini yüzdelik dilimlere göre yapacak. Geçen yıl ve bu yılki dilimler aynı olmadığı için öğrenciler istedikleri liseye girip giremeyeceğini son ana kadar belirleyemeyecek.

   Yaklaşık 1,3 milyon öğrenci lise tercihlerini yarın yapmaya başlayacak. 8 Ağustos'a kadar devam edecek süreçte öğrenciler Yerleştirmeye Esas Puan'a (YEP) göre tercihte bulunacak. İki tercih listesi hazırlayacak öğrenciler A grubuna yerleşemezse B grubundan adresine en yakın okula yönlendirilecek. Bu sebeple ikinci listede eve yakın okulların seçilmesi öneriliyor. Ayrıca bu yıl sadece yüzdelik dilime göre tercih yapmanın riskli olacağı vurgulanıyor.

   Liseye yerleştirmede sıra okul tercihine geldi. Yarın başlayacak tercih süreci 8 Ağustos'ta son bulacak. Öğrencilerin e-okul üzerinden yapacağı tercihlerde A ve B grubu olmak üzere iki tercih listesi olacak. A grubunda 15 okul tercihi, B grubunda ise yalnızca okul türlerini içeren 6 okul tercihi yapılacak. Elektronik ortamda okul müdürlüğünün onayladığı tercih formu veli ve müdür tarafından imzalandıktan sonra formun aslı okulda kalacak. Uzmanlar tercih yaparken dikkatli olunması gerektiğini ve bu yılki yüzdelik dilimlerin geçen yılki ile aynı başarı sırasına denk gelmediğini dile getiriyor. Yüzdelik dilimin, başarı sıralamasına göre daha genel bir veri sunduğunu dile getiren eğitim uzmanı Salim Ünsal, sıralamalar açıklanmadığı için öğrencilerin zorlanacağını söylüyor. Ünsal, "Örneğin sınava 1,2 milyon öğrenci girdi. Bu da bir yüzdelik dilime 12 bin öğrencinin gireceği anlamına geliyor. Bu şekilde öğrencinin tercihte isabetli karar verme şansını azaltmış oluyorsunuz." diyor. Anafen Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Rıfat Altunsaray da "Sıralama ile öğrenci tercih esnasında nokta atışı yapmış olur. Ancak yüzdelik dilimde binlerce öğrenci yer alıyor. Bu da tercih yaparken öğrenciye net bir veri sunmayabilir. Bu yüzden öğrenciler tercihlerini geçen yıl ve bu yıl yüzdelik dilimlerde fark olduğunu dikkate alarak yapmalı." şeklinde konuşuyor. Nakiller 25 Ağustos'ta başlayacak! Yerleştirme sonuçları 22 Ağustos'ta ilan edilecek ve bundan sonra boş kalan kontenjanlara nakil yoluyla yerleştirme dönemi başlayacak. Nakil başvuruları 25-28 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Eylül sonuna kadar ise haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri devam edecek. Nakillerde okula en son giren öğrencinin puanına bakılmaksızın her öğrenci boş kontenjana başvuruda bulunabilecek. Bu sebeple öğrenci ve velilerin nakil sürecinde e-okul üzerinden boş kontenjanları iyi takip etmesi gerekiyor.

 

ZAMAN

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim