Öğretmen Diyarı

Öğrenciler Temel Liseye Gitmesin diye, Okulda 3 Bin 250 TL'ye Kurs

Dershanelerin 1 Eylül tarihi itibariyle tamamen kapatılacak olması nedeniyle veliler öğrencileri için farklı arayışlar içerisine girdiler.

Bunların başında gelenlerden biri de temel liseleri oldu. Ancak öğrencilerin temel liselere gitmesi durumunda okul mevcutlarının ciddi oranda azalacak olması, bu nedenle de okullarda oluşacak norma kadro problemleri okul müdürlerinin telaşa düşmesine neden oldu.

3 Bin 250 TL'ye Okulda Kurs

Bugün gazetesinden Metin Arslan'ın haberine göre, bu problemi kendince çözmeye çalışan Ankara'daki bazı Anadolu liselerinin okul müdürleri, öğrencileri kaçırmamak için bir dershaneyle anlaşarak velilere 3 Bin 250 TL karşılığında kurs vaad ettiler.

Bu amaçla velilerle toplantı yapan birokul müdürü, "B. dershanesiyle anlaştık. Hafta sonu öğrencilerimize özel dershane hocaları dışarıdan ders verecek. 2 bin 500 TL dershane ücreti, 750 TL de doküman parası alınacak. Çocuklarınızı okuldan almayın." ifadelerini kullandığı ve bu paraların okul aile birliğinin hesabına yatırılacağının söylendiği iddia edildi.

Dershaneler lazım değil denerek kapatıldıktan sonra, okulda kurs açıp dershaneyle aynı miktarda ücret istenmesi ve nasıl bir eğitimin verileceği konusunda belirsizlik olması bir çok veli tarafından tepkiyle karşılandı.

1 Yıl 4 Ay Önce Pak Eğitim İş Başvurdu

Dershaneleri kapatmaya ilişkin düzenlenen yasa değişikliğine Pak Eğitim İşSendikası ve CHP tarafından yapılan başvurunun üzerinden 1 yıl 4 ay geçmiş olmasına rağmen Anayasa Mahkemesi iptali talebini 9 Temmuz Perşembe günü görüşmeye hazırlanıyor.

2 Ay Kaldı, Bin 600 Dershane Ruhsat Bekliyor

Diğer taraftan dershanelerin özel okul olabilmeleri için 2 ay kadar bir süre kalmasına rağmen, Bin 600 den fazla dershane dönüşüm için ruhsat bekliyor. Önümüzdeki süreçte özel okula dönüşebilecek olan bu dershanelerin kendilerine nasıl öğrenci bulabilecekleri de merak konusu.

Binlerce Öğretmen İşsiz Kalacak

Ayrıca dershaneler kapatıldıktan sonra kendilerinin devlet tarafından ataması yapılacağı yönünde vaadler verilen dershane öğretmenlerinden, 55 binöğretmenin içinden sadece 3 bin kişinin atanacak olacak olması nedeniyle dershanelerde çalışan binlerce öğretmen işsiz kalacak.

 

Kaynak: Bugün

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim