Öğretmen Diyarı

Öğrenciler sosyalliği internette buldu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 8. sınıf öğrencisi 270 bin 220 ile anket gerçekletirdi. Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin (TEOG) olumlu olumsuz yönlerinin değerlendirmek amacıyla yapılan ankette öğrencilerin kitap okuma ve internette vakit geçirme saatleri de değerlendirildi. Ankette öğrencilerin bir ayda okudukları kitap sayısının sorulması üzerine ankete katılan öğrencilerin yüzde 41'inin bir ayda 3-4 kitap okuduğu görüldü. Öğrencilerin yüzde 33'ünün ayda 0-2 kitap okurken yüzde 26'sının ise ayda 5 ve daha fazla kitap okuduğu kaydedildi. Ankette öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarının cinsiyete göre farklılık gösterdiği görüldü.


İnternet kullanımının araştırıldığı bölümde ise erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre daha fazla internet kullandığı görülürken öğrencilerin yüzde 65'inin haftada 0-5 saat internet kullandığı belirlendi. Katılımcılardan yüzde 18'i haftada 6-10, yüzde 8'i 11-15, yüzde 5'i ise 20 saatten fazla internet kullandığını belirtti.


İkinci sırada oyun var


Öğrencilere interneti en çok hangi amaçla kullandıklarının sorulduğu bölümde yüzde 59'luk kesimin araştırma/ödev için kullandıkları görüldü. Öğrencilerin yüzde 22'si en çok sosyal paylaşım, için internete girdiklerini, yüzde 16'sı ise en çok oyun/eğlence amacıyla internet kullandıklarını belirtti. İnterneti en çok çevrimiçi eğitim amacıyla kullanan öğrencilerin oranının da yüzde 3 olduğu görüldü. Yine cinsiyet açısından değerlendirildiğinde kız ve erkek öğrencilerin interneti kullanma amaçlarında özellikle oyun/eğlence ve araştırma/ödev seçeneklerinde belirgin farklar olduğu kaydedildi.

 

memurlar.netDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol