Öğretmen Diyarı

Öğrenciler projeleri ile yarıştı

Türkiye’nin farklı illerinde ya da farklı ülkelerdeki okullarda eğitim gören öğrenciler, topluma fayda sağlayacak birbirinden yaratıcı icatlar üreterek, yarıştılar.


Öğrenciler, göçük altında kalan madencilerin yerlerini tespit ederek hayat kurtarmak için geliştirilen cihazdan bamya sapından kağıt üreten projeye kadar birçok farklı icat yaratarak, birbirleriyle yarıştılar. Eğitim, sosyal sorumluluk, öğrenci aile ilişkileri, çevre ve yardımlaşma gibi alanlarda yapılan etkinlikler kapsamında Okyanus Kolejleri tarafından “Bilim ve Proje Olimpiyatları” düzenlendi. Daha önce Türkiye genelinde yapılan Fen Bilimleri Proje Yarışması bu yıl “Bilim ve Proje Olimpiyatları” adı altında organize edildi.


İzmir, Şırnak, Kırklareli, Trabzon gibi ülkemizin dört bir yanından öğrencilerin katıldığı yarışmada bu yıl Slovenya, Tunus, Makedonya ve Pakistan gibi ülkelerden de öğrenciler, topluma fayda sağlayacak farklı icatlarla jüri karşısına geçti.


Nemden enerji, robottan güvenlikçi...

Bu yıl 7’incisi düzenlenen yarışmada, öğrenciler mühendislik, çevre ve enerji kategorilerinde yarıştı. Finale kalan projeler arasında mimik kontrollü kol protezi, maden facialarında göçük altında kalan madencilerin yeraltındaki konumunu ve yaşam belirtilerini titreşimle tespit eden dahiyane devre sistemi, doğadaki canlıların yuvalarından esinlenerek enerji tasarrufu sağlayan bir icat, görme engelliler için elektronik okuma cihazı, bamya sapından kağıt üreterek kağıt endüstrisinde ağaçların hammadde olarak kullanılmasına gerek bırakmayan alternatif üretim modeli de vardı.


Enerji alanında birinciliği İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi’nden katılan öğrencilerin “Evaporatif Soğutmalı Klima Sistemleri” projesi ile İzmir Bornova Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin “Nemden Gelen Enerji” projeleri kazandı. Mühendislik alanında ise, Trabzon Akçaabat Şehit Gökhan Uzun Fen Lisesi öğrencilerinin “Güvenlik Sorununa Çok Fonksiyonlu Yeni Nesil Robotlu Çözüm Projesi” ile İstanbul Kuleli Askeri Lisesi “Patlayıcı Maddelere Karşı Güçlendirilmiş Çelik Lif Katkılı Ultra Yüksek Performanslı Beton Panel Yapı Malzemesi” projesi birinciliğe layık görüldü.


Çevre alanında ise, İstanbul Kuleli Askeri Lisesi “Bitkisel Atık Yağlardan Bor Katkılı Yanmaz Yüzey Yalıtım Malzemesi Yapımı” icatları, İzmir Atatürk Lisesi öğrencilerinin “Çevre Dostu ve Akıllı Teknolojilerde Kullanılan Neodimyum Ellementinin Portakal Kabuğu ile Tutulması ve Geri Kazanımı” projeleri ve Pakistan Islamabad Erkek Koleji öğrencilerinin “Atık Muz Kabuklarının Kullanılarak Sulardaki Ağır Metallerin Absorbe Edilmesi” başlıklı projeleri birincilik elde etti.

Kaynak: Hürriyet Eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim