Öğretmen Diyarı

Öğrenciler Dikkat ! Bölüm değil meslek seçimi yapıyorsunuz

“Puanım ziyan olmasın”, “Açıkta kalmayayım” gibi kaygılarla puanın yettiği yere gitmek pek de doğru değil. Türkiye’de hem devlet, hem de vakıf üniversitesi sayısı arttı. Artık, açıkta kalma, bir yeri kazanamama oranı gittikçe düşüyor. Bunun için de adayların eğitim almak istedikleri alanla ilgili çok iyi bilgi sahibi olması gerekiyor. Üniversiteleri araştırmaları, mezunlarla konuşmaları ve o bölümde ders veren öğretim üyelerini tanımaları şart. Tercihlerinizi belirlemeden önce üniversitelerin internet sayfalarını inceleyin, mezunlardan bilgi alın. Şehir ya da bölüm ikileminden kaldıysanız en önemli olan şey bölüm seçimi. Okumak istediğiniz bölümü en iyi hangi üniversetede eğitim verdiğini öğrenerek orayı hedefleyin. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Aylin İldem, anne-babaların bu süreçte çocuklarına üniversite veya bölüm baskısında bulunmaması gerektiğini söyleyerek, “Aileler, bu tür baskıcı tutumları çocuklarını korumak ve kendilerine bağlı kalmalarını sağlamak için tercih edebiliyor. Ancak, bu tutum çocukların kendilerini korumayı öğrenme süreçlerini sekteye uğratabilir ve aradaki bağların zayıflamasına neden olabilir.” dedi. İldem, ailelerin baskıcı tutumlarının bir diğer nedenin kendi hayatlarında başarmak istedikleri ancak başaramadıkları bir şeyi çocuklarına yaptırma ve bu sayede kendi özlemlerini giderme ihtiyacı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bazı ailelerde ise aile büyüklerinin mesleği gençlere miras kalır. Her ne sebeple olursa olsun, ailelerin kendi istekleri, endişeleri ve özlemleri doğrultusunda çocuklarını baskı, zorlama ve engelleme yoluyla yönlendirmemesi gerekir. Ancak, öğrenciler üniversite ve meslek seçimi sürecinde yalnız kalmamalı da. Seçimin tamamen çocuğa bırakılması ve çocuğun alternatifler karşısında nasıl karar vereceğini bilememesi, doğru bir seçimin yapılmasını engelleyebilir. Aileler, hem kendi bilgi ve deneyimlerini çocuklarıyla paylaşarak, hem de çocuklarının merak ettiği soruların yanıtlarını birlikte arayarak çocuklarının yanında olduklarını onlara hissettirebilir.”

 

MESLEK SEÇİMİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

- Üniversiteye bir girsem gerisi kolay

- İyi bir üniversite olsun da hangi bölüm olduğu önemli değil

- Ancak dört yıllık bir üniversite eğitiminde saygın ve güvenceli bir meslek edinebilirim

- Geleceğin mesleğini seçmeliyim

- Saygı görmek için saygın bir mesleğin üyesi olmalıyım

- Yaşam boyu sürdüreceğim mesleği seçme aşamasındayım

- Babamın mesleğini sürdürmek önemli

- Puanıma uygun bölümde okumalıyım

 

YAPACAĞIN İŞE EN UYGUN OKULU SEÇTİM

Hümeyra Çolak (2013 DİL-2 ve 3 ile YGS Türkiye birincisi, İstanbul Erkek Lisei mezunu, Koç Üniversitesi Hukuk öğrencisi):Tercih yaparken okumak istediğim bölümü biliyordum. Okul seçerken de ileride hukuk alanında nasıl bir iş yapmak istediğime ve hangi okulun beni bu işe yaklaştıracağına baktım. Ayrıca, okulun kampus hayatı, sunduğu imkânlar, eğitim kadrosu gibi kriterleri de inceledim. Bu kriterlerden benim için en önemlilerini sağlayan bir okul bulmaya çalıştım. Tercih yapacak arkadaşlara da tavsiyem kriterlerinde öncelik belirlemeleri ve yazacakları okulun her kriterde en üstün değil, öncelikli kriterlerinde üstün olmasını beklemeleridir.

PUANA GÖRE DEĞİL, KENDİNİZE GÖRE TERCİH YAPIN

Prof. Dr. Naci Gündoğan (anadolu üniversitesi Rektörü): Üniversite tercihi adayın gelecek kariyerini belirleyen en kritik aşamadır. Bu nedenle sadece üniversiteye girmiş olmak için bir tercih yapmayın. Gerçekten gelecekte çalışmayı planladığınız ve kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz bölümü ve üniversiteyi tercih edin. Bunun için de gönlünüzdeki üniversite ve bölümde eğitim gören ve mezunlarla görüşün. Tercih yaparken istediğiniz bölümleri bir önceki yılın puanlarına göre sıralanıyor. Puanı yüksek olan üniversite her zaman eğitim kalitesi görece yüksek olan üniversite ya da o aday için en uygun üniversite anlamına gelmiyor. Üniversite ve bölüm puanlarını belirleyen birçok faktör var. Örneğin İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde bulunan üniversiteler şehir avantajı nedeniyle daha çok tercih ediliyor ve puanları yüksek olabiliyor. Sadece puana bakarak sıralama yapmak istemediğiniz bir üniversite ve bölüme girmenize neden olabilir. Tercih yaparken üniversitelerin fiziksel koşulları, öğretim kadrosu, sosyal imkânları, şehrin ulaşım ve konaklama durumu gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak sıralamanızı yapın. Unutmayın, gelecekteki hayatınızla ilgili çok önemli bir karar verme aşamasındasınız. Bu süreçte kulaktan dolma bilgilerle itibar etmeyin. Tercih edeceğiniz bölüm, meslek ve üniversite hakkında iyi bir araştırmayla doğrudan kendiniz bilgi edinin. Gelecekte bir mesleği gerçekten başarıyla yapabilmenin yalnızca yüksek puanlı bölümleri bitirmekle mümkün olmayacağını bilin.

MERAK ETİKLERİNİZ

- MF-TM-TS-DİL puan türü ile öğrenci alan bir yükseköğretim programına yerleştirilirsem, aynı yıl Özel Yetenek Sınavıyla öğrenci alan programlara da başvurabilir miyim?

Bir aday, hem LYS’ deki puan türüyle tercih işlemleri neticesinde herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilip, hem de Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan programlara başvuruda bulunabilirler. Her iki programa kayıt hakkı kazandıkları takdirde istediklerine kayıt yaptırabilir.

 

- Okul birincisiyim. Bu yıl yerleşemezsem önümüzdeki yıl okul birinciliği kontenjanından faydalanabilir miyim?

Okul birinciliği kontenjanından sadece mezun olduğunuz yıl faydalanabilirsiniz. Sonraki yıllarda okul birinciliği kontenjanından üniversiteye yerleştirilmeniz mümkün değil.

 

- 2014 ÖSYS’ de herhangi bir Açıköğretim programına ÖSYM tarafından yerleştirilen bir aday, 2015 ÖSYS’ye girdiğinde puan kaybına uğrar mı?

Açıköğretimin kontenjansız programlarından birine yerleştirilen öğrenci, kayıt yaptırsın ya da yaptırmasın bir sonraki yıl sınava girdiğinde puan kaybına uğramaz. Ancak kontenjanlı bir programa yerleşirse örneğin İşletme gibi Ortaöğretim Başarı Puanı(OBP) yarı yarıya düşer.

 

- Yurtdışında eğitim görmek istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?

Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler, ÖSYM’nin kılavuzunda yer alan yurtdışı programlarını yerleştirme puanlarıyla tercih edebilecekleri gibi, ÖSYM’nin kılavuzunda yer almayan diğer üniversitelere de yerleşebilir. Kılavuzda yer almayan üniversitelerde okumak isteyen öğrenciler, gitmek istedikleri üniversitenin koşullarını yerine getirerek, bu üniversitelere bireysel olarak başvuruda bulunabilir. Bazı üniversiteler YGS ve LYS’ye girme ve ÖSYM’nin kılavuzunda yer alan bir programı kazanma koşulu ararken, bazı üniversitelerde sadece YGS ve LYS’ye girme koşulu arayabilir. Bazı yurtdışı üniversitelere ise YGS ve LYS’ye girmeden de başvuruda bulunmak mümkün olabilir. Adayların ileride mağduriyet yaşamamak için yurtdışındaki üniversitelerin YÖK tarafından denkliğinin olup olmadığını çok iyi araştırmaları da gerekiyor.

 

- Merkezi sistemle bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar, ek yerleştirmeye başvurabilir mi?

Sınavsız geçiş de dahil merkezi yerleştirme sonunda açıköğretimin kontenjansız programları hariç hariç bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme için başvuruda bulunamaz.

 

- Genel lise çıkışlı adaylar 2 yıllık Meslek Yüksekokulu tercihi yapamayacaklar mı?

“Sınavsız Yerleştirme” sonrası boş kalan kontenjanlar için yerleştirme yapılacağı için Y-YGS puanları dâhilinde koşullarını karşılayabildikleri takdirde 2 yıllık meslek yüksekokullarından tercih yapabilecek.

 

- YGS’den 140 barajını geçemedim. Bu durumda vakıf üniversitelerine girebilir miyim?

İster devlet, ister vakıf üniversiteleri olsun öncelikle tercih yapabilmek için meslek yüksekokulları için 140, lisans programları için de 180 puan barajını aşmak gerekir. Özel yetenek sınavıyla alan lisans programları için de 140 puan barajını geçmek yeterli.

 

- Puanı belli olmayan bölümleri tercih ederken neye dikkat edelim?

Puanı belli olmayan bölümler ya yeni açılmıştır, ya ismi değişmiştir, ya da puan türü değişmiştir. Yeni açılmış bir bölüm tercihlerinde; aynı ildeki üniversitelerle karşılaştırıp onların puanları ve yüzdelik dilimleri dikkate alınmalı.

 

- Merkezi sistemle bir yükseköğretim programına yerleştirildim, ek yerleştirmeye başvurabilir miyim?

Sınavsız Geçiş de dahil Merkezi Yerleştirme sonunda açık öğretim programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme için başvuramazlar.

 

Puanlarda sürpriz yükselme ve düşüşler olabilir

Son üç yılın başarı sıraları birkaç istisna üniversite ve bölüm dışında her yıl düşme eğilimi gösteriyor. Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, bunun nedenini üniversite ve kontenjan sayısının artmasına bağlıyor. Yeşilyurt’un adaylar tercih yaparken önerisi şöyle:

 

Tercihleri oluştururken bütün puan türleri için geniş bir aralıktan tercih yapın. Adayın aldığı başarı sırasının yüzde 50 üstünden başlayıp, yüzde 100 altına kadar tercih yaptırmak uygun olur. Özellikle TM ve TS puan türlerine göre yapılacak tercihlerde yüzde 50 aralığı yüzde 30’a kadar çekilmeli ve yüzde 100’ün altına kadar (hatta yazabileceği yere kadar) tercih yapmalı. Çünkü TM ve TS tercihlerinde sürpriz düşüşler ve yükselişler olabiliyor. Ayrıca adaylar tercih yaparken bir önceki yılın kontenjanları ile bu yılın kontenjanlarını karşılaştırmalılar. Azalan ya da artan kontenjanlara da dikkat etmeliler. Her yılın kendine özgü sürprizleri olabileceği gibi bu yıl da sürpriz yerleşmeler, düşen ya da yükselen bölümler göreceğiz. Bu kadar kontenjanın olduğu bir yerde mutlaka sürprizler (özellikle vakıf üniversitelerinde) olacak. 30 tercih yapılacağı için ortalama 20’inin üzerinde tercih yaptırmakta yarar var.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol